Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SANCTIUNE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SANCTIUNE

Buna ziua,
Ce sanctiuni se pot aplica angajatilor pentru nepurtarea echipamentului de protectie? Care este cadrul legal?
art.248 C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
.....

Prin urmare, daca in Reg.Intern este prevazut ca, nepurtarea de catre salariat a echipamentului individual de protectie din dotare reprezinta o abatere disciplinara, atunci se poate aplica o sanctiune disciplinara. Daca nu este precizata fapta care constituie abatere disciplinara, legal nu puteti lua nici o masura .

Atentie : Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
Multumesc.