Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia lipsei calitatii procesuale active
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia lipsei calitatii procesuale active

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns???
Exceptia lipsei calitatii procesuale active poate fi invocata pentru prima oara in cadrul contestatiei in anulare??
Stiu ca aceasta exceptie este una absoluta, insa contestatia in anulare poate fi exercitata doar in conditiile art. 318 C.proc.civ.
In cazul meu se sustine ca hotararea este rezultatul unei greseli materiale datorita faptului ca reclamanta nu ar fi avut calitate procesuala activa.
Precizez ca aceste aspecte nu au fost invocate nici la fond si nici in recurs.
Fiind o exceptie de interes public, poate fi ridicata inaintea oricarei instante.
Ok. Dar faptul ca reclamatul nu ar fi avut calitate procesuala activa poate fi considerat o greseala materiala?
Este acelas lucru.