avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia lipsei calitatii procesuale active
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia lipsei calitatii procesuale active

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns???
Exceptia lipsei calitatii procesuale active poate fi invocata pentru prima oara in cadrul contestatiei in anulare??
Stiu ca aceasta exceptie este una absoluta, insa contestatia in anulare poate fi exercitata doar in conditiile art. 318 C.proc.civ.
In cazul meu se sustine ca hotararea este rezultatul unei greseli materiale datorita faptului ca reclamanta nu ar fi avut calitate procesuala activa.
Precizez ca aceste aspecte nu au fost invocate nici la fond si nici in recurs.
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 13:21, 10 Decembrie 2012
Fiind o exceptie de interes public, poate fi ridicata inaintea oricarei instante.
Ok. Dar faptul ca reclamatul nu ar fi avut calitate procesuala activa poate fi considerat o greseala materiala?
Este acelas lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cai de atac teslovan florentina teslovan florentina Daca recursul a fost respins si nu ma vad in nici un motiv care sa ma ajute la cele doua cai extraordinare ce mai pot face?Cineva m-a indrumat la o contestatie ... (vezi toată discuția)
Notiunea de greseala materiala prevazuta de art.318 c.p.c. daco16 daco16 Doresc sa stiu care este interpretarea corecta a notiunii de greseala materiala prevazuta de art.318 C.proc.civ. si care sunt situatiile in care, invocandu-se ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare speciala roddi roddi Se poate introduce o contestatie in anulare speciala, invocandu-se ca greseala materiala ,omisiunea instantei de recurs de a lua in considerare o decizie a CSJ ... (vezi toată discuția)