Am o prietena care a realizat venituri din incheieri de asigurari in timpul concediului de crestere copil.A declarat la finante pe anul trecut venitul suplimentar care a fost de 10 lei ( si-a facut asigurare doar pentru masina ei)pentru care a platit impozit la administatia financiara de 1leu.Intrebarea era daca poate face in continuare asigurari cat e in ccc?
Daca nu, ce se intampla cu indemnizatia primita pana acum?(odata cu incheierea de asigurari?a auzit ca nu trebuia sa realizeze venituri impozabile cat timp se afla in ccc.daca a gresit, cum sa o repare?
In perioada concediului pentru cresterea copilului, pentru care primeste indemnizația de crestere copil nu are voie sa realizeze venituri impozabile, in acest caz indemnizatia achitata se impută prin emiterea unei decizii de debit
.Pentru perioada respectivă trebuie să restituie ICC încasat necuvenit.
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.