Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare destinatie imobil
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare destinatie imobil

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate schimba destinatia unui imobil, din grajd de lemn in locuinta tot de lemn, cu renovarile necesare, fara prea multe acte si batai de cap.
Multumesc.
Daca intentionati notarea destinatiei la OCPI,procedura necesita existenta de documente doveditoare
constructia grajdi , presupun ca nu are autorizatie de construire, si constructia si terenul aferent constructiei nu il aveti intabulat si inscris in cartea fuciara
faceti asa:
daca nu aveti ce am spus mai sus, mergeti la primaria de domiciliu si solicitati eliberarea Certificatului pentru atestarea ca petentul este cunoscut ca proprietar, si procesul verbal pentru atestarea ca petentul este cunoscut ca proprietar, in conformitate cu art. 69 alin 6 din Regulamentul de organizare şi funcţionare a birourilor de cadastru şi publicitate imobiliară, aprobat prin ordinul directorului general al Agenţiei Naţionale şi Publicitate Imobiliară nr. 633/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
pentru spatiul acesta cu destinatia anexa grajdi, spunetii persoanei care vine sa faca masuratorile necesare, sa o treaca ca si anexa, fara destinatie precisa (grajd, magazie sau altceva)
poate sa o treaca anxea locuinta temporara, (de vara), bucatarie sau ceva.de genul