Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere program lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere program lucru

Buna ziua,
Din cauza faptului ca firma la care lucrez nu mai are incasari momentan, ne obliga sa facem cereri de reducere a programului de lucru de la 8 la 2 ore. Ni s-a spus ca daca nu prezentam aceste cereri sa ne prezentam demisia. Practic suntem santajati. Mai ales ca in actele aditionale la CM o sa fie trecute 2 ore, platiti o sa fim tot pentru 2 ore, dar o sa stam 8 sau mai multe. In prezent contractul prevede 8 ore/5 zile pe saptamana, iar noi stam 11 ore pe zi si 6 zile pe saptamana. Ce putem face in cazul acesta? Mai ales ca in judetul nostru patronul si ITM-ul sunt mana in mana si ne gandim ca nu o sa se intample nimic, chiar daca o sa vina in control.
Daca asa considerat ca sunt "mana in mana", depuneti sesizarea la forurile superioare ale ITM-ului : Inspectia Muncii si/sau Ministerul Muncii.

Daca semnati sub presiune acele acte, ar trebui sa aveti si martori prezenti ....