Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie ingrijire copil

Buna seara!as dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia crestere copil,am nascut la sfarsitul lunii august, am lucrat 8 luni si am avut un venit net total de 16862 lei, din care 51 de zile au fost de concediu medical si 84 zile lucratoare.mentionez ca celelalte 4 luni mi se pun ca perioada de studentie.
va multumesc anticipat!
indemnizatia lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni

Asadar faceti-va un calcul cat trebuie sa luati.
1. Se aduna veniturile nete pe cele 8 luni, se imparte rezultatul la 12 si se inmulteste cu 85%.

2. - Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 3400 lei;
- Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1200 lei.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane