avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie ingrijire copil

Buna seara!as dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia crestere copil,am nascut la sfarsitul lunii august, am lucrat 8 luni si am avut un venit net total de 16862 lei, din care 51 de zile au fost de concediu medical si 84 zile lucratoare.mentionez ca celelalte 4 luni mi se pun ca perioada de studentie.
va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:44, 12 Decembrie 2012
indemnizatia lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni

Asadar faceti-va un calcul cat trebuie sa luati.
1. Se aduna veniturile nete pe cele 8 luni, se imparte rezultatul la 12 si se inmulteste cu 85%.

2. - Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 3400 lei;
- Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1200 lei.


Ultima modificare: Miercuri, 12 Decembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu maternal Florina87 Florina87 Buna ziua! As vrea sa stiu care imi va fi valoarea concediului maternal daca am ca si baza de calcul pe ultimele 6 luni lucrate 5850 lei. Mentionez ca nu am ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia luscinia1987 luscinia1987 am intrat in prenatal pe 16 mai, salariul meu brut este de 840 lei....cum se calculeaza banii pentru prenatal si mai apoi banii ptr cresterea copilului pana la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului calcul yenei2003 yenei2003 sunt angajata din 15 februarie 2012 initial cu jumatate de norma si salariu brut 600 lei/net 450 lei. incepand din 15 august 2012 mi s-a schimbat incadrarea la ... (vezi toată discuția)