Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune de partaj

Buna ziua, sunt o persoana divortata prin notariat, de comun acord. initial am hotarat sa vindem tot ceea ce este in proprietatea noastra ( o constructie noua, locuibila doar parter imprejmuita de 1400 mp teren, un alt teren extravilan de 130000 mp si 2 masini proprietate personala) si sa ne achitam datoriile( doua credite nevoi personale si doua carduri de cumparaturi folosite pt a cumpara materiale de constructie) ceea ce ramanea urmand a se imparte in mod egal. In acest moment fostul meu sot refuza sa plateasca jumatate din aceste rate lunare pana la vindere, eu locuind in casa cu fiul nostru minor ce mi-a fost incredintat. Specific faptul k sotul meu nu a avut venituri declarate in toti cei sase ani de casatorie, eu avand un servici constant in acesti ani. intrebare mea este : daca a-si incepe procedura de partaj ce sanse a-si avea sau daca exista o posibilitate legala de a-l obliga sa participe la datorii? Multumesc!
Aveti sanse.
Parerea mea e in sensul de a plati dvs ratele daca aveti posibilitatea, iar la partaj sa solicitati restituirea sumelor pe care le-ati platit in beneficiul fostului sot.