avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistem camere de supraveghere - acces.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistem camere de supraveghere - acces.

Buna ziua,

Am instalat un sistem de camere de supraveghere. Initial ideea ( mea) a fost sa dam acces la toti proprietarii ( pot fi urmarite prin internet).

Apoi, si firma care s-a ocupat de instalare, si ceilalti membri ai comitetului( eu sunt presedintele asociatiei) au spus ca nu are rost si ca ar trebui sa aiba acces un numar limitat de oameni ( administrator si membrii comitetului).

Exista vreo reglementare in acest sens sau tine doar de hotararea luate in comitetul executiv? Eventual in adunarea generala, atunci cand va avea loc urmatoarea data?

Multumesc.
Atentie sporita cu datele si inregistrarile obtinute fara acordul proprietarilor
De regula astfel de date nu sunt accesibile decat cu rspectarea prev L nr 677/2001 republicata Legea 677 2001 actualizata pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date publicata in Monitorul Oficial nr. 790 din 12.12.2001
[ link extern ] /

[corect - multumesc de atentionare!]

Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2012
elga50, moderator
Multumesc.

Camerele au fost puse cu acordul proprietarilor ( prin adunarea generala).
Voi studia legea respectiva.
Cititi Legea 677/2001.
Si noi avem instalate camere video- in urma Hot.A.G. Dar conditiile sunt stricte.
Monitorul-aparatul de inregistrat- nu poate si este interzis sa fie instalat in locuinta unui proprietar.In asociatia noastra sunt instalate la fiecare scara intr-una din camerele spalatoriei.
Camerele sunt folosite de administratie-biroul meu(presedinte)caseria -administratorul-
arhiva.Eliminati astfel discutii sau interpretari de proprietari.
Noi ne uitam pe inregistrari numai la anumite evenimente.S-a furat bara dela scara,sau alte
fapte.
DVR-ul vreti sa spuneti ca este interzis sa fie instalat in locuinta unui proprietar?
De unde stiti, ce lege interzice asta si ce paragraf, daca sunteti amabili sa-mi spuneti si mie.
Eu tocmai asta am la scara, un smecher interlop care a pus mina pe inregistrarile - DVR-ul din holul blocului si il tine la el in apartament, desigur ilegal. Fara acordul proprietarilor, fara cunostinta lor, fara explicatii de ce...
O voi citi.
Si la noi sunt tot in biroul administratiei.
Si deocamdata are acces numai personalul administrativ.

Ideea era, dar o sa vad ce spune in lege, ca se va face o pagina de facebook ( :)) ) a asociatiei, si daca acolo, se pot pune camerele respective. Evident, sa se aiba acces doar de proprietari, pe baza de arola si username. Initial s-a vazut si ca o oarecum solutie la varianta videofonului...

Costin: camerele de supraveghere, unde sunt instalate?
Interlopul are o functie in asociatie?
In adunarea generala s-a hotarat aceasta investitie, si daca da, din ce fonduri s-a facut?


Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2012
Adriantot, moderator

Alte discuții în legătură

Camere video bloc Waters Waters La blocul in care locuiesc s-a decis instalarea de camere video prin vot majoritar (dar nu unanim) al locatarilor participanti la ultima sedinta de bloc. M-am ... (vezi toată discuția)
Instalarea de camere de supraveghere in holul blocului sandrad sandrad Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari care dorim sa instalam o camera de supraveghere la parterul blocului, avind in vedere ca anumiti proprietari ... (vezi toată discuția)
Sistem supraveghere parti comune rlau_ro rlau_ro S-a achizitionat in numele asociatiei de proprietari și s-a montat un sistem de supraveghere de conducerea asociației In partile comune respectiv hol ... (vezi toată discuția)