Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Procedura de obtinere a acordului SGG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Procedura de obtinere a acordului SGG

Buna ziua,

Imi poate spune cineva care este procedura de obtinere a acordului Secretariatului General al Guvernului pt denumirea unei asociatii care contine sintagma "din Romania"? Daca sunt ceva taxe de achitat.... unde se achita, unde se trimite cererea....

Multumesc!
Buna ziua,

S-a mai discutat subiectul aici www.avocatnet.ro/content/for...

De asemenea, imi amintesc ca atunci cand am obtinut acordul pentru o SRL a fost nevoie doar de o cerere depusa direct la SGG, cu acte care motivau utilizarea denumirii, fara taxe, si am obtinut acordul fara probleme. Ma gandesc ca e la fel si la asociatii.

Succes,
Dana Fatol, Avocat
Intre timp SGG si-a conturat ceva practica .... Nu are model de cerere, dar solicita copia dovezii de disponibilitate a denumirii de la MJ si solicita si actul constitutiv si statutul, ca inscris sub semnatura privata a fondatorilor (atestarea avocatiala facandu-se dupa obtinerea acceptului SGG, din cauza ca dovada de disponibilitate de denumire de la Ministerul Justitiei e emisa sub conditia obtinerii acceptului SGG si legea permite atestarea doar cand exista valabil dovada disponibilitatii emisa de SGG). Nu este taxa. SGG considera ca, in lipsa de alta reglementare, se aplica legislatia generala ref. petitii si deci termenul de raspuns e de 30 de zile, dar in practica a venit de obicei ceva mai repede....