Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prenatal, postnatal, CIC in caz de faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prenatal, postnatal, CIC in caz de faliment

Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca. Cum procedeaza o persoana a carui angajator da faliment in timp ce ea se aflta in prenatal. Cine plateste prenatalul, postnatalul (adica de unde poate ridica banii) si cine ii face calculul venitului net pentru ultimele 12 luni pentru a beneficia concediul de ingrijire copil.

Va multumesc.
Potrivit OUG nr.158/ 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

ART. 32
(1) In cazul in care, potrivit legii, angajatorul isi suspenda temporar activitatea sau activitatea acestuia inceteaza prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciara, lichidare judiciara, faliment sau prin orice alta modalitate prevazuta de lege, drepturile prevazute la art. 2 alin. 1 ( - adica indemnizatia de maternitate in cazul dvs. -), care s-au nascut anterior ivirii acestor situatii, se achita din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate de catre casele de asigurari de sanatate.
In cazul falimentului anagajtorul este cel care face anuntul cu privire la situatia salariatiilor , adica cu privire la incetarea CIM . O data cu carnetul de munca anagajtorul elibereaza ( la cerere) si alte adeverinte care fac dovada salariului, vechimii, palata CAS,CASS, somaj.Luati adeverintele tip necesare atat pentru dosarul indemnizatiei CIC cat si pentru dosarul de somaj si solicitati completarea lor. Plata concediului de maternitate se face de catre casa de sanatate. In cazul in care nu este desfacut CIM angajatorul este obligat sa va plateasca in continuare concediul de maternitate si sa va elibereze actele necesare CIC. In cazul falimentului se numeste un judecator sindic sau un lichidator si de la acestia se pot obtine actele necesare.