Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de muna/concediu risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de muna/concediu risc maternal

Buna ziua,

Ma aflu in concediu de risc maternal si pot intra la sfarsitul lunii in concediu prenatal.

Ce se intampla daca am si pe luna viitoare concediu de risc maternal de la medicul de familie, iar angajatorul imi desface contractul de munca (caz de faliment). Mai trebuie semnat de medicul de medicina muncii (cel care l-a semnat si pe primul) si unde trebuie sa depun concediul ptr plata lui?
Pot intra dupa aceea in concediu prenatal? Cum se procedeaza?
1. Conform Codului muncii nu vi se poate inceta CIM in perioada cat sunteti in incapacitate temporara de munca (concediu medical, indiferent de care), in maternitate, in CCC etc., decat daca firma este in reorganizare judiciara sau faliment.
2. In acest caz se aplica prevederile OUG 158/2005:
Art. 32. -
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.