Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire ANAF, desi plata a fost efectuata
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire ANAF, desi plata a fost efectuata

Buna ziua,

Situatia mea ar fi aceasta:
Nu am achitat contributiile la bugetul de stat la termen, am primit somatie de la ANAF, iar in decurs de cateva saptamani s-a efectuat plata tuturor sumelor (ultimele plati fiind efectuate saptamana trecuta, pe 06.12.2012).
Azi am gasit contul blocat, cu poprire executorie - probabil pe acele sume care au fost deja achitate.

Intrebarea mea este: se poate cere anularea popririi? Cum ar trebui procedat in acest caz?
Va multumesc
Da, se poate cere. Mergeti la AFP de care apartineti. Probabil s-a isnstituit poprirea inainte sa platiti.
Anularea popririi se poate cere numai pe calea instantei de judecata.
Daca platile au fost efectuate vi se va debloca contul.Mergeti cu documentele doveditoare si cu o cerere pe care o inregistrati si o sa vi-l deblocheze.
va multumesc pentru raspunsuri. sper sa am sorti de izbanda cu ei
Daca plata a fost efectuata, nu trebuie nici o actiune in instanta, vi se deblocheaza contul fara nici un alt demers. Asa cum v-am spus mergeti la Administratia Finantelor Publice care a blocat contul.