avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire ANAF, desi plata a fost efectuata
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire ANAF, desi plata a fost efectuata

Buna ziua,

Situatia mea ar fi aceasta:
Nu am achitat contributiile la bugetul de stat la termen, am primit somatie de la ANAF, iar in decurs de cateva saptamani s-a efectuat plata tuturor sumelor (ultimele plati fiind efectuate saptamana trecuta, pe 06.12.2012).
Azi am gasit contul blocat, cu poprire executorie - probabil pe acele sume care au fost deja achitate.

Intrebarea mea este: se poate cere anularea popririi? Cum ar trebui procedat in acest caz?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 18:54, 13 Decembrie 2012
Da, se poate cere. Mergeti la AFP de care apartineti. Probabil s-a isnstituit poprirea inainte sa platiti.
Anularea popririi se poate cere numai pe calea instantei de judecata.
Daca platile au fost efectuate vi se va debloca contul.Mergeti cu documentele doveditoare si cu o cerere pe care o inregistrati si o sa vi-l deblocheze.
va multumesc pentru raspunsuri. sper sa am sorti de izbanda cu ei
Daca plata a fost efectuata, nu trebuie nici o actiune in instanta, vi se deblocheaza contul fara nici un alt demers. Asa cum v-am spus mergeti la Administratia Finantelor Publice care a blocat contul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocare cont bancar-??? brandusa1 brandusa1 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Pentru neplata unei amenzi sa-mi blocheze un cont . Nu stiu cum s-a ajuns aici pentru ca nu am fost instiintata. Am aflat ... (vezi toată discuția)
Poprire bancara craft craft BUna ziua, Societatea la care lucrez a primit o poprire bancara de la ANAF dar nefiind activitate nu a aflat decat la prima incasare care a fost la mai mult ... (vezi toată discuția)
Urgent....poprire conturi ghimicim ghimicim a fost poprit un cont al societatii pt care lucrez. cum pot ridicca porirea cat mai repede? (vezi toată discuția)