Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Sunt nascuta in 30.04.1955.In campul muncii am 36 ani si 11 luni, conditii normale de munca.Doresc daca poate cineva sa ma ajuta sa aflu cand ma pot pensiona anticipat si cat este coeficientul de penalizare.De asemenea as dori sa aflu cum se face calculul in functie de punctajul obtinut de la casa nationala de pensii.Va multumesc frumos
- limita varsta = 30.05.2015
- anticipata partiala = oricand
Daca de ex. doriti cu 01.01.2013, penalizarea va fi de 21,75% lunar
Cat priveste calculul, e laborios, dar in mare...
* punctaj anual - numărul de puncte realizat de asigurat pe parcursul unui an calendaristic, obţinut prin împărţirea la 12 a sumei punctajelor lunare;
**punctaj mediu anual - numărul de puncte realizat de asigurat, calculat prin raportarea punctajului total realizat de acesta în întreaga perioadă de activitate la numărul anilor corespunzători stagiului complet de cotizare prevăzut de lege la data pensionării
La data cand veti indeplini conditiile pentru pensie pentru limita de varsta pensia anticipata se transforma din oficiu in pensie pentru limta de varsta si se elimina diminuarea.