Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... statistici
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

statistici

Stie cineva cam in cat la suta din cazurile de plangeri penale in urma unor incidente de plata cu file CEC s-a ajuns la efectuarea unor pedepse cu inchisoarea? Chiar si in cazul cand filele CEC sunt garantie? Cand un procuror decide inceperea urmaririi penale?

Multumesc

care este mersul unui dosar cu file CEC garantie refuzate? Cand se poate ajunge la executarea unei/unor pedepse cu inchisoarea?
Multumesc
Gabriela Mihai, Avocat
E greu de crezut ca exista o astfel de statistica - poate Parchetul sa faca asa ceva la un bilant intern, dar nu cred ca exista asa ceva pentru public.
Vedeti art 215 din CP (inselaciunea) - se poate ajunge fara prea mare efort la executarea unei pedepse cu inchisoarea daca a avut consecinte deosebit de grave/s-a produs un prejudiciu substantial.
Detaliati mai mult speta proprie, cred ca v-ar ajuta mai mult sa stitit concret despre ce ar putea fi vorba in cazul dvs, decat niste raspunsuri generale.
contsters87229171, utilizator
in total, toate cec-urile, ar fi undeva la 300.000ron.

Am vazut uneori totusi ca un procuror decide neurmarirea penala si asta incerc eu sa inteleg de fapt. Cum decurg aceste lucruri?

Multumesc