Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 13,000 euro daune morale pt. lovire si alte violente!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

13,000 euro daune morale pt. lovire si alte violente!

S-a intamplat la Judecatoria Oradea....

[ link extern ] *
Da, intradevar este putin cam mult. Insa Sentinta poate fi atacata la Tribunal.
Da, este putin insa depinde foarte mult de ceea a este la dosar si in ce masura s-au dovedit daunele.
Sunt multe cazuri in care nici nu ajung la instanta astfel de dosare.
De aceea ar aparea totusi intrebarea daca nu este prea putin din moment ce inculpatul a fost trimis in judecata si condamnat.

Nu pot viziona linkul.
Ce pedeapsa s-a aplicat inculpatului?
Judecatoria Oradea: [ link extern ]
obiectul cauzei: lovirea

PREZENTARE
ORGANIZARE
LISTE ªEDINŢE
DOSARE
JURISPRUDENŢA
INFORMAŢII STATISTICE
INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC
ALTE INFORMAŢII
CONTACT
ATLAS JUDICIAR

Înapoi la hartă
Inapoi la harta

Judecătoria ORADEA
BIHOR
Dosare
Informaţii detaliate despre dosar

Num?r unic dosar: 1570/271/2012
Înregistrat în data de: 27.01.2012
Obiect dosar: lovirea sau alte violenţe (art. 180 C.p.)
Materia juridic?: Penal
Stadiu procesual: Fond
Părţi: Inculpat
: Parte vătămată
CÃI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Pagina 1

TERMENE DE JUDECAT?:
Data Detalii
01/03/2012 Amână cauza
Solutie: Având în vedere lipsa părţilor
05/04/2012 Amână cauza
Solutie: Apreciind utilă şi concludentă cauzei audierea martorului
10/05/2012 Amână cauza
Solutie: Având în vedere cererea de amânare a cauzei, formulată de partea civilă
31/05/2012 Amână cauza
Solutie: Având în vedere lipsa părţilor, pentru a da posibilitatea părţii civile să propună probe pentru susţinerea pretenţiilor civile
21/06/2012 Amână cauza
Solutie: Având în vedere lipsa inculpatului şi a avocatului ales al acestuia
28/06/2012 Amână cauza
Solutie: amână pronunţarea pentru 05.07.2012
05/07/2012 Soluţionare
Solutie: admite în parte acţiunea civilă exercitată de către partea civilă B.A.C. şi obligă inculpatul B.I.L. la plata sumei de 44.577,57 lei (compusă din 31.049,75 lei, 3.504 lei, 2.436 lei, 4.984,17 lei, 2.603,65 lei) şi 1.059,76 Euro sau echivalent în lei la data plăţii la cursul BNR, reprezentând daune materiale şi 13.000 Euro sau echivalent în lei la data plăţii la cursul BNR, reprezentând daune morale şi respinge ca neîntemeiate restul pretenţiilor civile
Gabriela Mihai, Avocat
Nu am inteles bine.
Am crezut ca sunt 13 euro...

Este mult raportat la practica judiciara romaneasca insa a facut o gramada de cheltuieli din cate se poate observa.
Probabil ca a facut operatii prin strainatate.

Este posibil sa se fi cauzat alte afectiuni care au cauzat suferinta morala ca urmare a loviturii.
Fiind vorba de art.180c.p. nici eu nu inteleg cuantumul despagubirilor,probabil a avut avocat bun :D.