Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare judecatoreasca

Buna ziua,daca puteti sa ma ajutati cu o informatie..
Am fost condamnat la 3 ani pentru o fapta,in 2009,si acum mi-am depus cerere pentru reabilitarea cazierului,am fost amanat 2 instante pentru a depune tot felul de acte,iar la ultima instanta mi sa spus ca am ramas in pronuntare,deci asteptam decizia,,dupa 3 zile vad ca..imi amana pronuntarea in vederea deliberarii...si nu o data de 2 ori,nu inteleg ce inseamna si de de ce nu da o decizie.:O :O :O
07/06/2017 Amână cauza Amână pronunţarea la data de 14.06.2017, în vederea deliberării
31/05/2017 Amână cauza Amână pronunţarea la data de 07.06.2017, în vederea deliberării
Aveti rabdare, e ceva obisnuit.
deja sunt la a 6-a amanare a pronuntarii,cat se mai poate continua asa? e legal?
Data Solutie Detalii
30/06/2017 Nejudecat -
28/06/2017 Amână cauza Amână pronunţarea cauzei la data de 30.06.2017 în vederea deliberării.
21/06/2017 Amână cauza În baza art. 391 alin. 2 NCPP amână pronunţarea cauzei la data de 28.06.2017 în vederea deliberării.
15/06/2017 Amână cauza În baza art. 391 alin. 2 NCPP amână pronunţarea cauzei la data de 21.06.2017 în vederea deliberării.
14/06/2017 Amână cauza În baza art. 391 alin. 2 NCPP amână pronunţarea cauzei la data de 15.06.2017 în vederea deliberării.
07/06/2017 Amână cauza Amână pronunţarea la data de 14.06.2017, în vederea deliberării
31/05/2017 Amână cauza Amână pronunţarea la data de 07.06.2017, în vederea deliberării
ART. 391 c.p.p.
Soluţionarea cauzei
#M2
(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.
#B
(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.
(3) Preşedintele completului informează părţile prezente asupra datei la care se va pronunţa hotărârea.
Mi-au respins cererea de reabilitare,implininduse termenul legal in luna martie,achitand cheltuielile judiciare si daunele morale,si nu am idee cum e posibil daca am indeplinit toate cerintele,posibil doar pt ca nu am avut avocat...judecatoarea ma intrebat..sigur nu vrei un avocat...i-am spus ca nu...acum nu stiu daca mai merita sa fac recurs sau nu?