Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanarea pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanarea pronuntarii

de cate ori si cat timp se poate amana instanta pronuntarea?
am avut un proces in 5 iunie,au amanat pronuntarea pe 20 iunie,apoi pana 30 iunie si acum pana 14 iulie...
se poate ca nici nu va fi pronuntat numai in septembrie numai ca nu poate sa amana deodata numai 2 saptamani?
puncuskaa, utilizator
uitati va ce am gasit
Art. 391
Soluţionarea cauzei
(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.
(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.

Detalii: [ link extern ]
deci la mine au amanat de 3 ori....cum este posibil?
puncuskaa, utilizator