avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanarea pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanarea pronuntarii

de cate ori si cat timp se poate amana instanta pronuntarea?
am avut un proces in 5 iunie,au amanat pronuntarea pe 20 iunie,apoi pana 30 iunie si acum pana 14 iulie...
se poate ca nici nu va fi pronuntat numai in septembrie numai ca nu poate sa amana deodata numai 2 saptamani?
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
puncuskaa, utilizator
uitati va ce am gasit
Art. 391
Soluţionarea cauzei
(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.
(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.

Detalii: [ link extern ]
deci la mine au amanat de 3 ori....cum este posibil?
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
puncuskaa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De cate ori poate fi amanata pronuntarea ? ContSters434007 ContSters434007 De câte ori poate fi amânată pronunțarea unei sentințe judecătorești? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Pronuntare in dosar penal SPavel SPavel Instanta de fond a amanat a 3-a oara pronuntarea , de fiecare data cu cate 15 zile . Tinand cont de prevederile ............... ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcoolului- amanare pronuntare iulian88 iulian88 am si eu o intrebare,pe data de 22.05.14 am fost judecat prima oara,de atunci mi sa amancat sendinta pe data de 03.06,in data de 03.06 sa amanat pronuntarea pe ... (vezi toată discuția)