Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Depasire nr zile concediu de maternitate - nastere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Depasire nr zile concediu de maternitate - nastere dupa DPN

Buna ziua,
Sunt intr-o situatie mai neobisnuita: dupa o sarcina mai dificila, care m-a determinat sa intru in concediu din saptamana 28 (84 de zile inainte de DPN), acum bebe intarzie sa apara. Medical e totul in regula, iar dr a spus ca daca pana miercuri (inca o saptamana dupa DPN) nu apare 'de buna voie', facem cezariana.
Intrebarea mea este ce se intampla in cazul acesta cu concediul de maternitate? se prelungeste cu un medical normal? Medicul de familie sau Obstetricianul se ocupa de asta?
Multumesc mult!
DPN = data probabila a nasterii
Spuneti medicului specialist si medicului de familie ca ati terminat concediul de maternitate si sa va dea un alt concediu medical.
Multumesc mult!
Ma asteptam sa fie mai complicat...
Concediul medical va fi pentru perioada dintre cele 84 de zile si data nasterii? (concediul postnatal parca are obligatoriu 42 de zile)
1. Concediul de maternitate se acorda integral, nu pe fractiuni, adica o data inceput se duce pana la capat (126 de zile).

2. - Un alt concediu medical se poate da dupa ce se termina concediul de maternitate (cele 126 de zile).
- Daca vorbiti cu medicul si ii spuneti despre ce este vorba stie si el cum sa procedeze.

3. Oricum in concediu crestere copil (CCC) nu puteti intra mai repede de a 43 zi de la nasterea copilului.
Multumesc mult!
Buna ziua,
revin deoarece lucrurile nu sunt niciodata simple..
Ultima zi de postnatal este 27 ian.
cele 42 de zile se termina pe 30 ian (data nasterii copilului: 20 dec 2012)
Medicul de familie mi-a spus ca nu se poate sa imi acorde medical (n-a mai intalnit situatia asta si nu crede ca e posibil)
Ce se intampla cu aceste 3 zile?
Cererea pt suspendarea contractului de munca o depun incepand cu 28 ian sau cu 31?
Multumesc mult pentru ajutor!