Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisia disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisia disciplinara

Buna ziua

Lucrez intr-o institutie bancara, la un "ghiseu universal". Acum catva timp doamnei director regional i-a venit o idee de tesatare a angajatilor, cu o medie minima de trecere de 8.5, in caz contrar ne trimite la comisia disciplinara pentru sanctionare. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ce repercursiuni poate avea aceasta cercetare disciplinara, se va vedea undeva la o viitoare angajare?
Buna ziua,

in cazul dvs. numai constatarea unor abateri disciplinare ar putea sa atraga sanctiuni disciplinare. Daca insa, se face o evaluare a modului in care va desfasurati activitatea si sunteti sub punctajul solicitat, consider ca nu vi se poate aplica o sanctiune disciplinara. Este adevarat insa ca s-ar putea pune problema unei concedieri pentru necorespundere profesionala, dar numai daca modul in care va prestati munca este vadit sub standardele stabilite de institutie.
In orice caz, daca vi se aplica vreo sanctiune, luati imediat legatura cu un avocat pentru a va sfatui ce sa faceti si sa va explice ce consecinte sunt.

Avocat Constantin Boncu
Multumesc