Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTROL ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTROL ITM

Buna ziua,
Dupa un control al ITM am avut mai multe masuri 2 din ele imi sunt necnoscute. Acela masuri sunt:
Angajatorul va face dovada includerii in CIM a tuturor elementelor prevaztu la art 17, alin 3 din legea 53/2003,republicata.
Care sunt acele elemente? Fac o anexa in care le introduc?
Angajatorul va compleata ROI cu toate categoriile de dispozitii prevazute la art. 2422 din legea 53/2003, republicata.
Care sunt acele elemente? Fac o anexa in care le introduc?
bigionut a scris:

Buna ziua,
Dupa un control al ITM am avut mai multe masuri 2 din ele imi sunt necnoscute. Acela masuri sunt:
Angajatorul va face dovada includerii in CIM a tuturor elementelor prevaztu la art 17, alin 3 din legea 53/2003,republicata.

MINUTA DE INFORMARE
ÎNCHEIATÃ ASTÃZI : DATA DE ……………………………………….
ÎN CONFORMITATE CU ART. 17 DIN CODUL MUNCII ÎN VEDEREA ANGAJÃRII
NUMIT-ULUI/EI.................................................................................................

a) Identitatea părţilor : angajator ...................................................................... ; viitor salariat .................................................................................................................. ;
b) Locul de muncă sau în lipsa unui loc de muncă fix , posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri .................................................................................................................................. ;
c) Sediul /domiciliul / punctul de lucru al angajatorului : judeţ ........................... , localitate .................................. , Strada ............................................ , nr. ................ , bl. ................, sc. ...... , ap. ................. ;
d) Atribuţiile postului ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ;
e) Riscurile specifice postului .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ;
f) Data la care contractul urmează să îşi producă efectele ................................................................ ;
g) În cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară , durata acestora ......................................................................................................... ;
h) Durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul .......................................................... ;
i) Condiţiile de acordare a preavizului de către părţile contractante şi durata acestora ......................................................................................................................................................... ;
j) Salariul de bază lunar este de ................................ lei , din care :
- sporuri .........................................
- indemnizaţii ..................................
- alte adaosuri ................................. ;
k) durata normală a muncii , exprimată în ore/zi şi ore/săptămână ................................... ;
l) indicarea contractului colectiv de muncă ce reglementează condiţiile de muncă ale salariatului .................................................................................................................................................. ;
m) durata perioadei de probă ............................................................................................... ;

ANGAJATOR , AM LUAT CUNOªTINŢÃ ,
................................................. NUME ªI PRENUME
REPREZENTATÃ PRIN ..............................................
DIRECTOR GENERAL C.N.P. .......................................
.................................... SEMNATURA .............................

bigionut

Dovada includerii nu se face prin minuta de informare , ci prin incheierea unui act aditional la c.i.m. .. astfel incat acele elemente sa fie cuprinse in c.i.m.

Idem si cu Reg.Intern .. art.242 C.mun.:
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Acestea sunt minumum elementelor ce trebuie inserate in reg.intern .. vedeti care va lipsesc si faceti act aditional de modiifcare a r.I. , care va di adus la cunostinta salariatilor .

Art. 244 C.mun.
Orice modificare ce intervine in continutul regulamentului intern este supusa procedurilor de informare prevazute la art. 243.
Multumesc mult pentru raspuns.

Mai am o nelamurire in urma aceluias control. Mi se cere sa nominalizez prin decizie scrisa o persoana pt Revisal. Administratorul firmei nu este angajat in firma.
Art. 2 alin 5 nu prevede clar daca poate sau ca administratorul sa fie persoana respectiva.
Aici veti intampina, posibil, o interpretare eronata ... posibil sa vi sa spuna ca este vorba despre o persoana care are raport de munca .. si eu sunt de parerea ca un administrator poate fi desemnat pentru completare si transmiterea Revisalului.