avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de cresere a copilului cand schimbi locul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de cresere a copilului cand schimbi locul de munca

buna ziua . am lucrat la o firma aproape un an de zile, am pleca de acolo cu acordul ambelor parti prin articolul 55 litera b din codul muncii. va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de indemnizatie in cazul in care raman insarcinata. Asta si intentionezin viitorul apropiat.MENTIONEZ CA ASA AM FOST SFATUITA DE CATRE O CONTABILA.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:20, 5 Februarie 2009
Beneficiati de indemnizatie daca ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii. In cazul dumneavoastra trebuie sa va angajati in alta parte si sa nu aveti intrerupere in munca pentru a putea beneficia de indemnizatie.
ghinda_26 a scris:

buna ziua . am lucrat la o firma aproape un an de zile, am pleca de acolo cu acordul ambelor parti prin articolul 55 litera b din codul muncii. va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de indemnizatie in cazul in care raman insarcinata. Asta si intentionezin viitorul apropiat.MENTIONEZ CA ASA AM FOST SFATUITA DE CATRE O CONTABILA.


Potrivit art.1 alin.1 din OUG nr.148/2005, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Prin urmare, acordarea indemniyatiei pentru CIC nu depinde de temeiul de drept in care a fost incetat c.i.m., ci de realizarea de venituri profesionale in ultimul an , timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere si ingrijire copil piron florentina piron florentina sunt asociatul unic si reprezentantul legal al unui s.r.l., indeplinind in acelasi timp si functia de administrator in cadrul firmei cu contract individual de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani daridannah daridannah buna seara mai exact imi lipseste jumatate din ianuarie si luna februarie 2009. nu as putea sa merg eu la casa de pensii si la casa de asigurari de sanatate ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate ContSters127526 ContSters127526 Buna ziua, Numele meu este Roxana Tololoi si am o nelamurire cu privire la concediul de maternitate. Contractul meu de munca este inregistrat incepand cu ... (vezi toată discuția)