Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de cresere a copilului cand schimbi locul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de cresere a copilului cand schimbi locul de munca

buna ziua . am lucrat la o firma aproape un an de zile, am pleca de acolo cu acordul ambelor parti prin articolul 55 litera b din codul muncii. va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de indemnizatie in cazul in care raman insarcinata. Asta si intentionezin viitorul apropiat.MENTIONEZ CA ASA AM FOST SFATUITA DE CATRE O CONTABILA.
Beneficiati de indemnizatie daca ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii. In cazul dumneavoastra trebuie sa va angajati in alta parte si sa nu aveti intrerupere in munca pentru a putea beneficia de indemnizatie.
ghinda_26 a scris:

buna ziua . am lucrat la o firma aproape un an de zile, am pleca de acolo cu acordul ambelor parti prin articolul 55 litera b din codul muncii. va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de indemnizatie in cazul in care raman insarcinata. Asta si intentionezin viitorul apropiat.MENTIONEZ CA ASA AM FOST SFATUITA DE CATRE O CONTABILA.

Potrivit art.1 alin.1 din OUG nr.148/2005, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Prin urmare, acordarea indemniyatiei pentru CIC nu depinde de temeiul de drept in care a fost incetat c.i.m., ci de realizarea de venituri profesionale in ultimul an , timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului