Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control

intampin o probl.pe care nu stiu cum sa o rezolv si poate ma ajutati ,este prima data cand intru pe acest forum.
In data de 02.05.2011 am facut revisalul pt in paznic de noapte ,pe care l-am trimis la ITM prin cineva ,impreuna cu discheta.
In loc sa mearga la Giulesti a dus revisalul la ITM BUCURESTI.
Acum angajatorul are control de la politie si i-au cerut acestuia ctr de munca al salariatului,insa au verificat ei si au spus ca nu se afla inregistrat si ca stampila este falsa.
Eu personal am mers la ITM BUCURESTI astazi si au verificat si spun ei ca nu se afla inregistrat.
Nu inteleg cum nu este inreg ,atata timp cat eu am stampila pe adresa de REVISAL.
ce sa fac si incotro sa o iau ,trebuie sa merg din nou cu adresa revisal sa vada si ei ca am stampila.
Stampila este insa nu i-a dat nici-un nr de intrare .
Ajutat-ma va rog frumos,vreau sa mai mentionez ca angajatorul nu a platit nici-o contributie.
~ Conținut șters la cerere ~
Din 15 august 2011 a intrat in vigoare noul revisal,ar fi trebuit transmisa baza de date cu angajatii activi la acea data.Daca ati facut acest lucru si va logati cu parola pe site-ul ITM-ului,aveti posibilitatea sa verificati daca angajatul apare activ sau nu.Ceilalti angajati apar? Neplata contributiilor este problema finantelor,nu a ITM-ului.Si, cred ca inca este cu putinta logarea si pe vechea versiune a revisalului,puteti verifica daca a fost preluat angajatul in baza de date atunci,in mai 2011.
office.carmen, utilizator
eu, unu', nu cred ca e inregistrat... l-ar fi gasit itm-ul.
neplata contributiilor poate fi si problema politiei... pentru cele retinute la sursa.
eu nu am parola pt transmiterea revisalului ,cine s-a dus atunci a crezut ca este de ajuns decat stampila itm-ului.
eu am decat discheta si adresa pt transmiterea revis.
actele firmei au fost tinute de o contabila care a murit din cate am inteles si nu s=a mai tinut contabilitatea.
eu intentionez sa lucrez tot din urma si apoi sa merg sa depun ceea ce nu s=a depus inclusiv bilantul ine[pand cu 2010

nu inteleg de ce au pus stampila pe adresa revisal si apoi nu au inreg acest angajat.
este problema angajatorului s-au probl lor a itm-ului?
voi merge din nou la ITM dar ce pot sa fac ,cum si cu cine sa ma cert ,sunt numai acrituri acolo ,care te trimit de la un birou la latul.
Imi cer scuze ,poate nu este frumos sa jignesc dar,asa am fost astazi plimbata si pana la urma una din functionare mi-a spus ca nu stie ce prost s-au proasta nu mi-a inreg revis.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~