avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control

intampin o probl.pe care nu stiu cum sa o rezolv si poate ma ajutati ,este prima data cand intru pe acest forum.
In data de 02.05.2011 am facut revisalul pt in paznic de noapte ,pe care l-am trimis la ITM prin cineva ,impreuna cu discheta.
In loc sa mearga la Giulesti a dus revisalul la ITM BUCURESTI.
Acum angajatorul are control de la politie si i-au cerut acestuia ctr de munca al salariatului,insa au verificat ei si au spus ca nu se afla inregistrat si ca stampila este falsa.
Eu personal am mers la ITM BUCURESTI astazi si au verificat si spun ei ca nu se afla inregistrat.
Nu inteleg cum nu este inreg ,atata timp cat eu am stampila pe adresa de REVISAL.
ce sa fac si incotro sa o iau ,trebuie sa merg din nou cu adresa revisal sa vada si ei ca am stampila.
Stampila este insa nu i-a dat nici-un nr de intrare .
Ajutat-ma va rog frumos,vreau sa mai mentionez ca angajatorul nu a platit nici-o contributie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:37, 17 Decembrie 2012
Daca nu aveti parola pentru transmiterea revisalului...cum ati preluat evidenta salariatilor? Apoi,inclin sa cred ca problemele sunt multe si reale,daca spuneti ca nici evidenta contabila nu a fost tinuta de mult timp.Mergeti la finante si clarificati situatia actuala a firmei inainte de a continua colaborarea.Politia nu ar fi intervenit fara motive reale.Si ITM-ul nu cred ca este cel mai mare dintre ele.
Buna seara,

Puteti verifica societatea dupa CUI, pe site-ul Ministerului de Finante
[ link extern ]

sau pe Registrul contribuabililor inactivi/reactivati, site-ul ANAF
[ link extern ] /
@ office.carmen
Este prevazuta u ndeva obligatia ca angajatorii sa detina parole pentru a transmite REVISAL_ul la ITM?
HG nr.500/2011 ai intrat in vigoare la 01.08.2011 si nu la 15.08.2011 ....


@ violetaanna
Va spun eu de ce nu apareti inregistrata la ITM .. intrucat la data respectiva era in vigoare HG nr.161/2006 ... daca nu s-a facut preluarea pe HG nr.500/2011 atunci nu aveti cum sa figurati in baza de date.
Eu cred in primul rand ca, daca firma nu apartinea de ITM Bucuresti, unde s-a depus (sau s-a incercat) Revisalul, atunci dna de la registratura de acolo a pus stampila si, remarcand faptul ca nu apartine de ei, nu a facut nicio preluare a Revisalului. Asta + ceea ce spune freelis legat de preluarea salariatilor in noua varianta de Revisal...
Intr-adevar, programul de preluare REVISAL folosit de catre ITM nu o lasa sa descarce fisierul respectiv, daca societatea nu avea sediul social pe Bucuresti ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal AnnaM AnnaM Exista modificari cu privire la transmiterea revisalului? Potrivit HG 161/2006 registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca în format ... (vezi toată discuția)
Revisal carmenss carmenss Buna ziua, Va rog frumos, ma ajutati cu o listare...vreau sa listez in format word salariatul de la revisal. Sunt o asociatie de bloc,am inregistrat contract ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Buna ziua, VA ROG MA AJUTATI CU PROCEDURA OPERAŢIONALĂ GENERALĂ COMPLETARE SI TRANSMITERE - ... REVISAL (vezi toată discuția)