Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere chemare in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere chemare in judecata

1-in cazul in care creditorul nu si-a achitat datoriile fata de debitor,inainte de a face cererea de chemare in judecata,mai este nevoie de a-i trimite somatie ? 2-in cazul unui imprumut a unei sume de bani (2000 euro),cu chitanta de mana,daca banuiesti ca cel imprumutat nu are venituri (desi are o soc.com.) si deci, nici posibilitatea de a achita datoria,este mai bine sa nu-l actionezi in instanta,avand doar de pierdut mai mult?multumesc....
1. Este recomandabil ca debitorul sa fie somat, prin aceasta se dovedeste instantei buna credinta a creditorului de solutionare amiabila a litigiului.
2. Daca nu se intreprinde nimic pentru recuperarea creantei, aceasta se va prescrie in termen de 3 ani de la data scadentei.