Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Multumesc anticipat celor ce pot sa-mi ofere cateva lamuriri: mama doreste sa dezbata succesiunea dupa singurul frate decedat acum 1 an.si 3 luni.Exista o persoana posesoare a certificatului de mostenitor, respectiv fiica (dintr-o casatorie anterioara) sotiei fratelui decedat ,care a mostenit in urma decesului mamei sale , partea cuvenita.Intrebarea mea este: ce sanse are mama in aceasta dezbatere a mostenirii (mentionez ca persoana cu certificat de mostenitor nu poate fi gasita , ea s-a prezentat doar acum 16 ani si a luat certificatul ) si in cat timp de la decesul unicului frate, ea poate sa faca dezbaterea mostenirii?
Daca exista mai multi mostenitori se pot gasi pentru proces.
Trebuie deschis proces.
Multumesc dl .avocat. Exista un termen limita in care se impune dezbaterea?
Ce legatura vedeti dvs intre faptul ca fiica sotiei a ridicat un certificat de mostenitor acum 16 ani si decesul fratelui de acum 1.3 ani ? Nici nu aveti de ce s-o cautati pe fata, din ce ziceti inteleg ca fratele nu a avut copii ( daca ar fi avut , legal, mama nu ar mai fi mostenit), parintii fratelui nu mai sunt in viata, asadar mama e singura mostenitoare a fratelui ei. A avut termen de 1 an pt a accepta succesiunea, iar de dezbatut o poate dezbate oricand.. dar mai bine mai devreme decat mai tarziu pt ca mai tarziu ( de 2 ani) va plati si impozit de 1 % din valoarea bunurilor mostenite.
Mama sa merga cu ce acte are la un notar de pe raza ultimului domiciliul al fratelui.
gi-jane2, moderator
Multumesc mult pentru raspuns. Din cate am aflat . unii spun ca in instanta si nu la notar. Dar oricum am primit un raspuns clar de la dv. Va doresc o zi buna!
Pai in instanta nu prea are ce sa faca pt ca nu are cu cine si de ce sa se judece :D
gi-jane2, moderator