Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie remorca second hand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie remorca second hand

Buna ziua.
A fost achizitionata o remorca second hand din Germania de la o firma platitoare de tva ,de catre o firma inreg.in ROI pt care am primit o factura emisa in data de 23.11.2012, fara tva.
Remorca va fi folosita pt transportul marfurilor de catre firma inreg.in Romania.
Firma din romania este platitoare de tva trimestrial .
Este corecta urmatoarea inreg.2133=404 si 4426=4427 ? si urmatoarele declaratii:
-depun luni-17.12.12-decl 092 pt schimbarea per fiscale de la trim la luna?(ce fac cu termenul de dep.al d92?)
-declar operatiunea in d390- codul A?
-declar achizitia in d300 si intocmesc d300 pt oct+noiembrie si transmit cu termen 21.12.2012?
Multumesc pt ajutor
1.Nedepunerea in termen se lasa cu amenda (500 daca mi-a aduc bine aminte).
2.Este corect.
3.Se depune decont pentru cele 2 luni si apoi lunar (termen 21.12.2012).
Multumesc pt ajutor,am depus de dimineata 092 la ghiseul de la Admin.Financiara,nu au zis nimic,sper sa scap fara amenda,poate cu un avertisment,cine stie.
SARBATORI FERICITE SA AVETI.