Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna seara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna seara

Buna seara.
As dori daca puteti sa ma ajutati in legatura cu o problema privind cartea mea de munca.
Am predat cartea mea de munca firmei la care am lucrat in 2009. In anul 2011 cand am plecat de la ei, am cerut cartea de munca si mi -a spus ca este la scanat la ITM Bucuresti, deoarece acolo este sediul mare al firmei pt care eu am lucrat.
Intru in an 3 lea an de cand tot sun la ei si imi dau acelasi raspuns.."cartea dv de munca este scanat"...Am sunat la relatii cu publicul la ITM Bucuresti si cineva de acolo mi-a spus ca sunt informatii confidentiale si ca nu-mi poate spune si sa merg personal.
Mentionez ca eu lucrez cu acte in regula in Germania si nu am cum sa merg si sa astept ore in sir la ITM Bucuresti, deoarece eu sunt din Timisoara.
As vrea sa imi dati un sfat cam cum ar trebui sa procedez ca sa fiu linistita ca totusi cartea mea de munca este la scanat.Mi se pare aiurea sa cer informatii despre cartea mea de munca si sa mi se spuna ca sunt confidentiale.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns de la dv.

Simona
trimite o adresa ori cere catre ITM in care explice cele intamplate si ca ceri cartea de munca sa ti-o trimita acasa sau sa ti se dea un raspuns.
iti recomand sa trimiti scrisoare cu AR - CONFIRMARE DE PRIMIRE

UITE AICI UN MODEL DE ADRESA, CERE CATRE ITM

tehnoredacta la calculkator pe un format de A4

Nume ........................................................
Prenume ...................................................
Adresa .......................................................
...................................................................
Telefon .......................................................
....................................................................
Email ..........................................................
....................................................................

Către:
INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCA AL MUNICIPIULUI BUCUREªTI
Cod Fiscal: 12346319
Sediu - Strada Radu Voda, Nr. 26-26A, Sector 4, Bucureşti
Punct de lucru –Bulevard Octavian Goga, Nr. 2, Sector 3, Bucureşti
Email: itmbucuresti@itmbucuresti.ro

DOMNULE DIRECTOR,

Subsemnata ............................................., fica lui …………………………….. şi a lui …………………………… cetatean ................................., de naţionalitate ………………….. nascut la data de ............................., în Strada ……………………………, Nr. ……, Blocul ………, Scara ……….., Etajul ………., Apartament ……, Satul ……………................................., Comuna ……………………………., Sectorul ……….. Judeţul ………………., de sex ....................., fiind căsătorit/necăsătorit, având domiciliat stabil în Strada ………………………, Nr. ……, Blocul ………, Scara ……….., Etajul ………., Apartament ……, Satul ……………................................., Comuna ……………………………., Sectorul ……….. Judeţul ………………., posesor al .................., Seria ............, Nr. ............................., eliberat de ........................................ la data de ................................................., Valabilitate …………………… Cod Numeric Personal ......................................................., Telefon ……………………………….., Email ……………………………., declar următoarele:

………………………………………………………………………………..………………………..
Apoi redactezi problema ta cu privire la Carte de Munca si ca nu poti să să o ridici deoarele eşti plecată din ţară.
..............................................................................................................................................................

Cu aleasă consideraţie,

Data semnatura

Domnului Director al ITM BUCURESTI

sau daca nu merge fa o imputernicire Notariala unei cunostinte

parerea mea

succes si sarbatori fericite
ALEXANDRU - ADRIAN MIU, Contabil
@ casandrarobertamona

Daca angajatorul va spus ca , carnetul de munca al dvs este la scanat - operatiune care se efectueaza de Casa de Pensii si nu de catre ITM - ar trebui sa va dea si numarul de cutie cu care s-a predat la Casa de Pensii pentru scanat.

Intr-adevar, in momentul de fata zac la Casa de pensii foarte multe carnete de munca din 2010 care sunt nescanate din lipsa personalului aferent acestei operatiuni.

Solicitarea dvs cate ITM Bucuresti - sa va comunice date despre carnetuldvs de munca - poate fi trimisa si online
[ link extern ]