Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general transfer din cont de trezorerie firma in cont personal ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

transfer din cont de trezorerie firma in cont personal actionar

Buna ziua! As dori sa stiu daca se poate face transfer suma din contul de trezorerie al unei firme in contul personal al unui asociat al firmei, suma care constituie imprumut acordat de acesta firmei, in baza unui contract. Multumesc!
Nu,trezoreria nu va fi de acord.Transferati in contul firmei si apoi se va face restituirea imprumutului.
Iar imprumutul trebuie sa fie justificat prin contractele de creditare societate incheiate la momentul initial, intre cele doua parti.
Multumesc!