Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decont cheltuieli autoturism pe baza contract de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decont cheltuieli autoturism pe baza contract de comodat persona fizica-firma.

Buna ziua!
Am o intrebare legata de un contract de comodat pentru un autoturism intre o persoana fizica si o firma. E vorba de acel contract de comodat pentru ca o firma sa beneficieze de autoturismul unei persoane fizice.
Am gasit un astfel de contract in care scrie ca toate cheltuielile aferente autoturismului(combustibil,asigurare,service,intretinere) ii revin celui care foloseste masina, in cazul meu, firmei.
Intrebarea este: daca facturile pt toate aceste cheltuieli sunt emise pe numele proprietarului, se pot inregistra in contabilitate pt decont?Pe baza contractului de comodat bineinteles... Sau ce alta posibilitate exista ca aeste cheltuieli sa fie decontate de catre firma?

Multumesc!

Decont doar.
ROBERTBLUE81 a scris:

Decont doar.

Am inteles, dar toate cheltuielile se pot deconta? Chiar daca de exemplu factura de la asigurare este pe numele persoanei fizice care pune la dispozitie masina catre firma?
Toate cheltuielile care au legatura cu masina respectiva daca in contractul de comodat utilizatorul ( firma) se obliga sa le plateasca. Rca, casco nici nu se pot face decat pe proprietar( pers fizica) iar pe baza unui decont respectiva periosana isi recupereaza cheltuielile de la firma.
In completarea celor scrise de colegul meu, sper sa va fie de folos aceste articole privitoare la deductibilitatea cheltuielilor de catre o PFA.

[ link extern ]