Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme la vanzare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme la vanzare auto

In luna aprilie am vandut un autoturism catre o persoana care detine un parc auto si se ocupa cu cumparari si vanzari auto ( unul din cei numerosi care se ocupa cu asa ceva). Am intocmit actul de vanzare-cumparare, am scris pe talon ca masina a fost instrainata, s-a radiat de la Administatia Financiara , dar nu s-a radiat de la politie , deoarece mi-a zis ca o va radia in momentul in care o va vinde ( nu eram prea documentat cu asa ceva , ma si grabeam financiar ,motiv pentru care am vandut-o si foarte prost).
Pe 13 dec.2012 am primit un proces verbal de contraventie pentru neplata rovignetei , constatata undeva in tara ( nici nu stiu unde este localitatea respectiva).
Am fost la cel caruia i-am vandut masina si mi-a promis ca o sa plateasca el ( desi ma indoiesc), dar ca inca nu poate sa faca radierea la politie deoarece masina este doar imprumutata si nu a facut actele pe ea.
Dati-mi un sfat cum sa ies din aceasta situatie acum si definitiv ( pentru ca ar putea aparea situatii mai periculoase). Problema este si de ce administratia financiara si politia nu-si coreleaza datele. Daca asi face contestatie ( pe baza certificatului fiscal in care se mentioneaza ca a fost vanduta masina) la tribunalul de pe raza localitatii unde s-a constatat contraventia ( asa scrie in PV) , trebuie sa ma duc personal sau se poate trimite prin posta ?
Va multumesc anticipat.
Puteti face plangere contraventionala cu reale sanse de castig, dar sa va incadrati in cele 15 zile de la primirea PV de contraventie.
Veti depune, alaturi de plangere, contractul dintre dvs. si societatea cu parcul auto, apoi veti depune si certificatului fiscal in care se mentioneaza ca a fost vanduta masina la data de....
In plangere veti face toate aceste mentiuni, ca ati vandut masina la data .....etc...
Toate acestea le veti depune la Judecatoria de pe raza teritoriala unde a fost inregistrata contraventia.
Nu este necesara prezenta dvs., daca veti face mentiunea ca solicitati judecarea in lipsa.
Daca reveniti cu date mai exacte unde s-a intamplat contraventia, poate gasim impreuna Judecatoria de care apartine.

Marcel Mihalache, Avocat
Localitatea Uricani (DN28). Multumesc pentru raspuns , dar cum pot scapa definitiv de aceasta problema ?
Formulati plangere catre Judecatoria Petrosani, de care apartine loc. Uricani.
Adresa este:Municipiul Petrosani, str. 1 Decembrie 1918, nr. 77, judetul Hunedoara.
Urmati pasii pe care vi i-am indicat.
In alta ordine de idei, va trabui sa radiati masina si de la politie in baza contractului de V/C si a certificatului fiscal in care se mentioneaza ca a fost vanduta masina.

Multumesc mult .
:offtopic: Interventie moderator: va rog sa ramaneti la subiectul deja deschis. Multumesc.

In luna dec 2012 am avut o problema dupa ce am vandut o masina iata urmarile.Am fracut plangere contraventionala si am trimis toate actele mentionate. S-a tinut procesul si s-a amanat ,obligand primaria de care apartin sa trimita o informare in care sa se specifice pe ce nume este inmatricutata masina desi in plangerea contraventionala eu am mentionat ca masina este inmatriculata la politie pe numele meu , dar la fisc este radiata ( deci nu mai sunt proprietar).Am fost la politie sa radiez masina dar am fost refuzat, spunanadu-mi ca mai intai trebuie sa se inmatriculeze de catre noul proprietar si daca nu vrea sa-l dau in judecata. Cel care a cumparat masina si care are un parc intreg nu vrea sa o inmatriculeze pana nu o revinde.( si are dreptate, pentru ca nu are rost sa le inmatriculeze sa le faca RAR daca tot urmeaza sa le revanda, sau dece este obigatoriu sa o inmatriculeze cumparatorul -poate vrea sa o tina "bibelou")Spuneti-mi ce sa fac , sau dati- mi actele normative ( legile) care reglementeaza vanzarea/cumpararea masinilor, inmatricularea/radierea masinilor, legea care obliga la plata rovignetei.A se tine cont ca actul de vanzare/cumparare s-a facut in luna aprilie 2012 ( deci dupa vechiul cod rutier)
“In luna aprilie am vandut un autoturism catre o persoana care detine un parc auto si se ocupa cu cumparari si vanzari auto ( unul din cei numerosi care se ocupa cu asa ceva). Am intocmit actul de vanzare-cumparare, am scris pe talon ca masina a fost instrainata, s-a radiat de la Administatia Financiara , dar nu s-a radiat de la politie , deoarece mi-a zis ca o va radia in momentul in care o va vinde ( nu eram prea documentat cu asa ceva , ma si grabeam financiar ,motiv pentru care am vandut-o si foarte prost).
Pe 13 dec.2012 am primit un proces verbal de contraventie pentru neplata rovignetei , constatata undeva in tara ( nici nu stiu unde este localitatea respectiva).
Am fost la cel caruia i-am vandut masina si mi-a promis ca o sa plateasca el ( desi ma indoiesc), dar ca inca nu poate sa faca radierea la politie deoarece masina este doar imprumutata si nu a facut actele pe ea.
Dati-mi un sfat cum sa ies din aceasta situatie acum si definitiv ( pentru ca ar putea aparea situatii mai periculoase). Problema este si de ce administratia financiara si politia nu-si coreleaza datele. Daca asi face contestatie ( pe baza certificatului fiscal in care se mentioneaza ca a fost vanduta masina) la tribunalul de pe raza localitatii unde s-a constatat contraventia ( asa scrie in PV) , trebuie sa ma duc personal sau se poate trimite prin posta ?
Va multumesc anticipat.”