Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dubla cetatenie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dubla cetatenie

Un cetatean roman, plecat de mai multi ani in Austria si care are acte pentru drept de lucru acolo, care incearca acum sa obtina si cetatenia austriaca...poate s-o obtina? Sau nu mai e permisa dubla cetatenie acum?
Din cate stiu, constitutia austriaca nu recunoaste dubla cetatenie ... Practica statelor de a nu recunoaste dubla sau multipla cetatenie este recunoscuta de Conventia europeana asupra cetateniei, astfel ca romanii din Austria trebuie sa renunte la cetatenia romana pentru a o dobandi pe cea a statului austriac.
Austria permite cetatenilor ei sa aiba cetatenie multipla doar in anumite cazuri. Consecinta e ca va trebui sa renunte la cetatenia romana si la oricare alta cetatenie mai are.

Vezi [ link extern ]