avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii compensare sume concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

compensare sume concedii medicale

Buna seara!

Ma confrunt cu urmatorul caz:
Un angajator a avut unul din salariati in concediu medical in luna iulie si august.
In contabilitate am facut compensarea lunara a sumelor de plata cu cele de incasat de la FNUASS in fiecare luna de atunci incolo insa nu am facut cererea de recuperarea sumelor catre CAS din diverse motive (nu mi-au adus fisa sintetica a contului 439, apoi au avut intarzieri la plata samd.
In cazul in care am mers pe compensare trebuia sa intocmesc cererea pentru rambursarea sumelor?
Din lege eu inteleg ca trebuie sa depun cererea de recuperarea sumelor intr-un anumit cont termen de 90 zile. Daca insa doresc compensarea lunara este valabila tot perioada de 90 de zile?
In acest caz inseamna ca am depasit termenul pentru recuperarea sumei aferenta lunii iulie.

Daca este legal sa merg pe compensare, ce fac cu concediile medicale?

Multumesc anticipat.

P.S. Imi cer scuze pentru intrebarile "puerile".



Cel mai recent răspuns: creatza_70 , utilizator 12:53, 18 Decembrie 2012
In legatura cu termenul in care angajatorul poate sa solicite recuperarea indemnizatiilor achitate care depasesc obligatia lunara de plata a contributiei pentru concedii si indemnizatii O.U.G. nr. 158/2005 nu reglementeaza in mod expres un termen. Aceste sume vor putea fi prin urmare recuperate in cadrul termenulului de prescriptie.

Termenul de 90 de zile mentionat de art. 40 din O.U.G. nr. 158/2005 nu se refera la termenul in care angajatorul poate sa solicite recuperarea indemnizatiilor achitate care depasesc obligatia lunara de plata a contributiei pentru concedii si indemnizatii. O.U.G. nr. 36/2010 a modificat termenul initial stabilit in care beneficiarul poate solicitata indemnizatiile pe baza actelor justificative, diminuand termenul de la 3 ani la 90 de zile, calculat de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite.

Din pacate casele teritoriale nu accepta dosarele de recuperare decat pe o perioada de 90 de zile, refuzand solicitarile anterioare acestei perioade, identificand beneficiarul in persoana angajatorului, interpretarea corecta a acestei prevederi conduce catre identificarea beneficiarului, in persoana aflata in concediu medical care are dreptul sa solicita plata indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate in termenul de 90 de zile. Textul art. 40 din O.U.G. nr. 158/2005 astfel cum a fost modificata de O.U.G. nr. 36/2010 se refera la aceasta situatie si nu la cea in care angajatorul solicita recuperarea sumelor achitate.

In masura in care transmiteti solicitarea de recuperare a sumelor respective, potrivit art. 77 din Ordinul nr. 60/32/2006, casa de asigurari trebuie sa efectueze plata sumelor aprobate sau sa transmita solicitantului comunicare de respingere a platii, in termenul stabilit de alin. (5) al aceluiasi articol, respectiv in termen de 30 de zile de la depunerea cererii de restituire.

Orice solutie neconforma cu punctul nostru de vedere trebuie contestata la instanta de contencios administrativ. in acest sens va fi necesar ca in temeiul Legii nr. 554/2004 privind contenciosul administrativ sa solicitati autoritatii care a emis refuzul de restituire sau autoritatii ierarhic superioare indreptarea raspunsului initial prin care se refuza restituirea sumelor solicitate. In lipsa refuzului in termen de 30 de zile sa a unui raspuns negativ urmeaza sa sesizati tribunalul pe raza caruia se afla sediul societatii solicitand desfiintarea inscrisului prin care se respinge ceerea de restituire si admiterea acesteia pentru suma cuvenita.
Multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare sume de la fnuass - oug nr. 36/2010 tamina tamina Buna ziua, dragi colegi de forum.. Va prezint adresa pe care am trimis-o CNAS privind termenul de prescriptie al indemnizatiilor platite de angajator si ... (vezi toată discuția)
Fnuass ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, ce facem cu sumele de recuperat din FNUASS, pentru care nu am depus cerere in termen de 90 de zile si pe care nu pot sa le mai recuperez incepand ... (vezi toată discuția)
Plata concedii de boala rat maria rat maria Care este modalitatea de recuperare a sumelor aferente concediilor medicale achitate personalului angajat in cazul in care sumele platite sunt mai mari decat ... (vezi toată discuția)