avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina lovita in spate ,cine este vinovat?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina lovita in spate ,cine este vinovat?

In seara asta pe E70 o doamna a oprit brusc la intrarea in localitatea Recas,Timis dinspre Lugoj.
Am franat dar degeaba fiind carosabilul umed i-am infundat spatele.Accidentul s-a produs in curba cu
linie continua.Oprirea in zonele cu linie continua este interzisa.Eu am pastrat distanta dar fiind carosabilul
ud s-a dus ca sania.Ea pretinde ca s-a oprit ca a orbit-o cineva din fata(era noaptea).
Acum cine este vinovat eu sau ea?
Deocamdata ne-am inteles amiabil si maine mergem la firma de asigurari dar eu ramin cu masina reparata
pe banii mei(capota indoita si bara fata sparta) si nu-i corect....
Acum ce credeti am vreo sansa daca merg la politie sa-mi dea dreptate?
Multumesc !
regula generala e vinovatia celui din spate, care trebuie sa respecte distanta dintre vehicule, tocmai pt. a preintampina o eventuala ciocnire, la o frana brusca a celui din fata.

Daca va ganditi cat aveti de alergat sa contestati vinovatia, acum, in prag de sarbatori, e greu de spus daca ati ales cea mai buna varianta sau daca veti avea succes sau nu ( spuneti ca, deocamdata, v-ati inteles pe amiabil; si aici trebuie sa va decideti, intrucat d-na va deschide dosar de dauna la asiguratorul dvs. RCA si se pot crea neplaceri daca spuneti fie ca sunteti vinovat, fie ca nu!)_.
In situatia in care ati completat formularul de constatare amiabilă, nu mai poţi merge la Poliţie în cazul în care ai nemulţumiri asupra stabilirii vinovăţiei, compania de asigurări este cea care va rezolva cazul in urma formularului.
Oricum regula este destul de clara in cazul in care loviti pe cineva in spate.
.

ART. 51 OUG195/2002
Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia are obligaţia de a păstra o distanţă suficientă faţă de acesta, pentru evitarea coliziunii.
#M5

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tamponare dupa oprire brusca la trecerea de pietoni Cosminu79 Cosminu79 Fiind a 3a sau a 4 a masina stationata la trecerea de pietoni la un moment dat am inceput sa inaintez.In apropierea trecerii de pietoni masina din fata mea a ... (vezi toată discuția)
Accident produs din cauza neacordarii de prioritate popamdl popamdl buna! va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. acum cateva zile am avut un accident: dintr-o benzinarie de pe partea dreapta a carosabilului a \"tasnit\" ... (vezi toată discuția)
Accident rutier -victima pasager nucu26 nucu26 care sunt pasii posibili in cazul unui accident rutier in care victima este pasagerul care a beneficiat de serviciile upu,se poate repara masina cu asigurarea ... (vezi toată discuția)