avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caut model cerere recurs penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Caut model cerere recurs penal

Buna seara vreau si eu un model de recurs penal, va rog tare mult! va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cassy , utilizator 23:24, 18 Decembrie 2012
depinde de motivele de recurs, de infractiune, etc. NU exista un model universal valabil si cu sanse de reusita.
in principiu trebuie sa cuprinda datele persoanale si motivele pentru care considerati solutia instantetei de fond netemeinica si nelegala, bineinteles cu aratarea nr-ului sentintei/deciziei atacate si a instantei care a pronuntat-o.
cautati pe net si cititi art. 385 indice 1 si urm din c p p si va lamuriti, desi cel mai indicat ar fi cel putin consultarea unui avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model apel lorelai1 lorelai1 ma ajuta cineva cu un model de apel?nu am vazut in viata mea (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala atila atila Am facut recent o plangere impotriva unui proces verbal de contraventie care a fost respins de instanta, cu drept de recurs. Cum se poate face acest recurs? (vezi toată discuția)
S a pronuntat pedeapsa cu executare. ce se poate face? irinapetrescu irinapetrescu doua instante au hotarat ca nu sunt suficiente dovezi pentru pronuntare de vinovatie. iar a treia a pronuntat vinovat si pedeapsa cu executare, 3 ani si ... (vezi toată discuția)