Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caut model cerere recurs penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Caut model cerere recurs penal

Buna seara vreau si eu un model de recurs penal, va rog tare mult! va multumesc anticipat!
depinde de motivele de recurs, de infractiune, etc. NU exista un model universal valabil si cu sanse de reusita.
in principiu trebuie sa cuprinda datele persoanale si motivele pentru care considerati solutia instantetei de fond netemeinica si nelegala, bineinteles cu aratarea nr-ului sentintei/deciziei atacate si a instantei care a pronuntat-o.
cautati pe net si cititi art. 385 indice 1 si urm din c p p si va lamuriti, desi cel mai indicat ar fi cel putin consultarea unui avocat.