Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 coduri CAEN diverse activitati
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

coduri CAEN diverse activitati

buna seara,
va rog sa ma ajutati sa aflu codurile caen pentru urmatoarele activitati:
- livrare la domiciliu (colete gen transport pentru produsele de pe un magazin online)
- vanzare produse alimentare si cafea in automate
- realizarea de bijuterii (de exemplu cumpar un colier si diferite margele si fac un colier cu margele)
- realizare de modele pe haine (de exemplu cumpar blugi si strasuri si apoi tai blugii si le pun acele strasuri pe ei)
cam acestea ar fi, va rog sa ma ajutati deoarece nu am reusit sa ma descurc cu descrierile codurilor
si as mai avea o intrebare, doresc sa adaug aceste coduri pe srl-ul meu alaturi de activitatea principala (deoarece am doar un cod caen autorizat), intrebarea este, daca eu completez pe acea cerere 5 coduri (cate incap acolo) taxa este mai mare decat daca completez doar unul?
multumesc
lucian2peu a scris:

buna seara,
va rog sa ma ajutati sa aflu codurile caen pentru urmatoarele activitati:
4941 Transporturi rutiere de mărfuri sau / si 5320 Alte activităţi poştale şi de curier- livrare la domiciliu (colete gen transport pentru produsele de pe un magazin online)
4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor- vanzare produse alimentare si cafea in automate
3213 Fabricarea imitaţiilor de bijuterii şi articole similare - realizarea de bijuterii (de exemplu cumpar un colier si diferite margele si fac un colier cu margele)
7410 Activităţi de design specializat - realizare de modele pe haine (de exemplu cumpar blugi si strasuri si apoi tai blugii si le pun acele strasuri pe ei)
cam acestea ar fi, va rog sa ma ajutati deoarece nu am reusit sa ma descurc cu descrierile codurilor
si as mai avea o intrebare, doresc sa adaug aceste coduri pe srl-ul meu alaturi de activitatea principala (deoarece am doar un cod caen autorizat), intrebarea este, daca eu completez pe acea cerere 5 coduri (cate incap acolo) taxa este mai mare decat daca completez doar unul?
multumesc

Sa inteleg ca nu aveti aceste activitati in actul constitutiv... Pentru a le adauga este necesar sa emiteti o decizie ( in cazul in care sunteti asociat unic) sau o hotarare a adunarii generale a asociatilor( daca sunteti mai multi) prin care adaugati CAEN-urile noi. Intuiesc ca le veti autoriza la terti ( in afara sediului social si a sediilor secundare- punctul 4.3.4 -pentru ca doar acolo sunt 5 coduri). Nu conteaza cate coduri treceti taxa de autorizare este la fel si pentru 1 cod si pentru cate or fi (eu am autorizat 15). Caen-ul pe care il aveti unde e autorizat?
multumesc pentru raspuns
am tot codul caen inclus in actul constitutiv dar am autorizat doar activitatea de baza care este efectuata la terti (comert online) deorece sediul meu este intr-un cabinet de avocatura.
momentan nu am punct de lucru dar voi lucra asa, am inteles ca daca nu fac evaziune sau nici un fel de delict nu are ce sa mi se intample pentru ca nu am punct de lucru. aveti si dvs o parere in legatura cu acest aspect?
multumesc
Atunci se schimba datele problemei in bine. Veti completa cererea de inregistrare [ link extern ]
si declaratia model 3 [ link extern ]
Atentie: trebuie sa predati la registru comertului certificatul constatator pe care il aveti, deoarece veti primi un altul. In declaratia model 3 inscrieti activitatile pe care doriti sa le autorizati 4941, 4799, 3213, 7410, + activitatea pe care deja o desfasurati. In rest, daca sunteti corect din punct de vedere fiscal, totul e ok.