avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 710
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 710

Buna ziua! Am preluat o firma cu multe incurcaturi. I s-a depus tarziu 010 cu imp pe micro si salariati, dar la administratie a fost inregistrata numai cu imp pe profit, declaratia 100 fiind depusa tot anul cu imp pe micro.I s-a spus de la administratie ca nu mai are ce sa faca si sa depuna rectificativa, dar eu stiu ca 710 se depune pentru a corecta sumele, nu pentru inlocuirea contributiilor. (imp pe profit in loc de micro).
Gresesc eu? Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut.
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 15:38, 22 Decembrie 2012
D710 se depune si pentru a corecta destinatia sumelor platite.
si cum fac, depun un 710 in care sa apara numai imp pe profit?
Impozit pe profit 0 (zero); impozit pe micro cu cat datoreaza.
[EDITAT]
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Eu stiu cum se completeaza 710 dar eu vad in declaratie contributia, suma initiala si suma corectata, ce imi spuneti dvs este pentru corectarea sumelor, dar eu intreb cum corectez imp pe profit in loc de imp pe micro, declarat initial gresit. Nu ar trebui sa corectez sumele in 710 si sa mai depun o declaratie 100 cu imp pe profit, ceea ce ar fi trebuit declarat initial?
1.Impozit pe profit:
a) suma initiala 0
b)suma declarata = cea reiesita din calcule;
2.Impozit pe venit:
a)suma initiala = suma declarata
b) suma declarata = 0
Simplu nu-i asa!
Daca ati fi citit instructiunile de completare a D710 ar fi fost mult mai simplu zau!
Atentie nu mai depuneti nici-o altfel de declaratie ca fiscul o sa impuna la dublu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratie rectificativa 710 starsiti starsiti Pentru o firma cu cifra de afaceri pe 2012 nu am depus declaratia 010 pentru trecere de la imp. profit la imp. micro la 25 03 2013. La 25.04.2013 am depus ... (vezi toată discuția)
D100 de corectat judytha_b judytha_b Buna ziua Va rog sa ma sfatuiti cum sa corectezi D100 din martie 2013 in care a fost declarata imp pe venitul micro, dar de fapt trebuia declarata imp pe ... (vezi toată discuția)
Declaratia 710 pe 2013 velia velia Buna ziua Pentru o firma suspendata am depus Dec 100 cu impozit pe profit cu valoare 0, din greseala, deorece deja trebuia cu impoxit pe microintreprindere ... (vezi toată discuția)