Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 710
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 710

Buna ziua! Am preluat o firma cu multe incurcaturi. I s-a depus tarziu 010 cu imp pe micro si salariati, dar la administratie a fost inregistrata numai cu imp pe profit, declaratia 100 fiind depusa tot anul cu imp pe micro.I s-a spus de la administratie ca nu mai are ce sa faca si sa depuna rectificativa, dar eu stiu ca 710 se depune pentru a corecta sumele, nu pentru inlocuirea contributiilor. (imp pe profit in loc de micro).
Gresesc eu? Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut.
D710 se depune si pentru a corecta destinatia sumelor platite.
si cum fac, depun un 710 in care sa apara numai imp pe profit?
Impozit pe profit 0 (zero); impozit pe micro cu cat datoreaza.
[EDITAT]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Eu stiu cum se completeaza 710 dar eu vad in declaratie contributia, suma initiala si suma corectata, ce imi spuneti dvs este pentru corectarea sumelor, dar eu intreb cum corectez imp pe profit in loc de imp pe micro, declarat initial gresit. Nu ar trebui sa corectez sumele in 710 si sa mai depun o declaratie 100 cu imp pe profit, ceea ce ar fi trebuit declarat initial?
1.Impozit pe profit:
a) suma initiala 0
b)suma declarata = cea reiesita din calcule;
2.Impozit pe venit:
a)suma initiala = suma declarata
b) suma declarata = 0
Simplu nu-i asa!
Daca ati fi citit instructiunile de completare a D710 ar fi fost mult mai simplu zau!
Atentie nu mai depuneti nici-o altfel de declaratie ca fiscul o sa impuna la dublu.