Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caliatea de intimat - parte civila pentru Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Caliatea de intimat - parte civila pentru Apel

Buna ziua , am si eu o problema in legatura cu calitatea de intimat.
Cu mai mult timp in urma(acum 3 ani) proces penal cu mai multi inculpati,fapte de coruptie . Personal am fost parte civila(cel afectat de actiunile inculpatilor ) la proces , au fost si parti vatamate . Dupa incheierea procesului s-au stabilit vinovatii si eu m-am trezit cu aceasta citatie - calitatea de intimat -parte civila pentru Apel , mentionez ca dupa proces nu m-am ales cu nici o cerere solutionata de ordin moral , decat cea ca s-au stabilit vinovatii.
Intrebarile mele sunt :
1. Sunt afectat in vre-un fel de acest Apel?
2. Citatia spune ca am drepul la un aparator , chiar este nevoie?
3. Mi se poate intampla ceva daca nu ma prezint?
Multumesc anticipat!!!!
Buna ziua!

Nu sunteti obligat sa va prezentati in fata instantei de apel, cu atat mai mult cu cat inteleg ca nu vi s-au acordat daune morale sau materiale (pe latura asta, ati fi putut chiar dumneavoastra sa atacati solutia instantei) si ca nu va intereseaza ce li se intampla inculpatilor.

Numai bine!