Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tagada paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tagada paternitatii

sunt insarcinata in luna a 8 cu concubinul meu.chestia e k sunt in proces de divort si nu se va finaliza nici dupa ce nasc.asadar,as dori sa stiu ce nume va purta copilul din pantecele meu:al sotului legitim,sau al concubinului(cel cu care am conceput de fapt copilul)?va putea sa_l declare imediat dupa nastere concubinul?sau copilul va fi trecut pe numele primului sot?specific k eu port inca numele primului sot.va rog sa ma ajutati in aceasta chestie,deoarece mi se pare destul de important,si mai vreau sa stiu daca e asa:daca o sa trec copilul pe numele primului sot,ce acte imi trebuie din partea lui,pt k el cu siguranta nu_mi va da nici un act mai ales in original,precizez k ne desparte in jur de 800 km,si nu e malaeabil absolut deloc,nici cu divortul nu e de acord!!!!!!va multumesc astept cu nerabdare un raspuns din partea celor ce stiu!!!!!:((
Tatal copilului va fi sotul dvs. Dupa ce inregistrati copilul, dvs, tatal din certificat sau concubinul, promovati o actiune in tagada paternitatii.
va multumesc,totusi mai am o intrebare:ce acte o sa_mi trebuiasca in cazul in care eu am doar copii,nimic in original,nici certificatul de casatorie,care e la dosar,din partea lui ce acte imi trebuie?si daca el nu e de acord sa divortam prea curand,el poate sa_mi platesca pensie alimentara la micut ,asta pana cand se finalizeaza tagada?pt k e foarte incapatanat si e de acord sa plateasca o pensie alimentara unui copil care nu_i al lui.el era o persoana foarte violenta,asadar am plecat din orasul ala la 800km departare lasand in urma un copil de 7 ani in grija parintilor lui,dar despre care mereu m_am interesat,probele fiind si la dosar,in fiecare luna trimitandu_i cate un colet.eu vreau sa castig procesul ,sa_mi aduc celalalt baiat langa mn,cel din urma vazand prea multe batai si injurii pe care mi le "adresa".O SA AM CASTIG DE CAUZA VREODATA,O SA MAI AM VREODATA COPILUL CU MN?!EU IL VREAU CU ORICE PRET DEOARECE AM UN SALARIU SI O SITUATIE POT SPUNE,MAI BUNA CA A LUI!!!!
Pt inregistrarea copilului veti avea nevoie de certificatul de casatorie, il cereti de la dosar dupa ce veti naste . Imputerniciti pe cineva din zona daca nu sunteti aproape de judecatorie.
pensie puteti cere si pana la tagada, dar apoi ii veti da inapoi pt pensie nedatorata.

In privinta copilului cel mare, e cam greu sa-l luati dupa 4 ani. Conteaza in perioada asta ce relatie ati avut cu copilul dvs.

Pt tagada de paternitate , daca ziceti ca sotul nu-i de acord, potrivit ar fi sa actioneze concubinul pt ca in aceeasi actiune se va stabili si paternitatea copilului.

Art. 429. -
(5) Tatăl biologic poate introduce actiunea împotriva sotului mamei si a copilului
Art. 432. -
(1) Actiunea în tăgada paternitătii introdusă de către cel care se pretinde tată biologic poate fi admisă numai dacă acesta face dovada paternitătii sale fată de copil
(2) Dreptul la actiune nu se prescrie în timpul vietii tatălui biologic.
gi-jane2, moderator
aha,deci nu e o idee buna sa_mi platesca pensie, k mai apoi, dupa ce se stabileste tagada,sa_i inapoiez eu toti banii dati (daca am inteles eu bine).

si kiar nu e nimic de facut cu certificatul ,nu cred...si sigur nu va fi de acord sa i_l dea.eu incerc,e bine k mi_ati spus.

in ceea ce priveste copilasul celalalt e acolo sunt plecata de 2 ani,insa de 4ani suntem despartiti,sa precizez k si craciunul mi l_am petrecut acolo impreuna cu cel mic,la ai mei.

iar ultima data l_am vazut in octombrie,anul acesta,si continuu sa_i trimit tot ceea ce are nevoie la scoala,nu ma voi lasa niciodata,vreau sa fie cu mn pt k il iubesc foarte mult,iar tatal lui nu e niciodata in tara,mereu este plecat,de_aia ma gandesc k sansele mele nu sunt slabe pt a_l castiga.

ma santajeaza zicandu_mi k e de acord cu divortul numai daca renunt la copil,am avut un moment sa fiu de acord,dar ulterior am aflat din gura lui k bunicii duc aceeasi viata pe care o duceam eu inainte,bunica e abuzata fizic de catre bunic,dar eu nu am nici o dovada, decat baiatul stie.el poate fi audiat in instanta,kiar daca are varsta de 7 ani?pt k el ar fi sansa mea,sa zic asa,scaparea mea.eu imi iubesc foarte mult copii.

gi-jane2, moderator
Va rog sa respectati regulamentul de postare pe acest forum- scrieti mesajul cu litere mici nu cu majuscule si K, multumesc.

Aveti sanse pt ca nici tatal nu-i prin preajma si sansele dvs ar creste daca dovediti ca nici mediul in care creste copilul nu e potrivit.
Copilul poate fi audiat in camera de consiliu cu toate ca e mai mic de 10 ani, dar asta trebuie sa cereti dvs si sa motivati, iar instanta sa considere util cauzei.
Nu aveti de ce sa va lasati santajata, divortul se va pronunta si daca sotul nu-i de acord.

Nu stiu de ce certificat vb dvs, eu vb de ala de casatorie, de dat vi-l da dvs instanta ca dvs il cereti. Depuneti cerere motivata la instanta personal sau prin imputernicit
gi-jane2, moderator