Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre paznic necalificat (C.O.R 962907) sau agent ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre paznic necalificat (C.O.R 962907) sau agent paza [(securitate) C.O.R. 541401]

Buna seara!
Permite legea sa angajam paznici necalificati fara atestat?
Da, permite legea .. dar numai pentru o anumita perioada de timp determinata...

Art. 40 din Legea nr.333/2003:
(1) Angajarea personalului cu atribuţii de pază sau gardă de corp se face pe baza atestatului eliberat în condiţiile prevăzute la art. 41 şi a certificatului de cazier judiciar.

(2) Conducătorii unităţilor prevăzute la art. 2 alin. (1), care deţin secrete de stat sau care desfăşoară activităţi de interes strategic, sunt obligaţi să solicite şi avizul Serviciului Român de Informaţii, pentru personalul angajat în vederea executării serviciului de pază.

(3) Conducătorii unităţilor prevăzute la art. 2 alin. (1) pot angaja pe durată determinată persoanele care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 39 lit. a)-c), dar nu mai mult de 3 luni şi doar la prima angajare, cu scopul de a asigura perioada necesară pentru finalizarea procedurilor de angajare şi de obţinere a atestatului profesional.
Si dupa acea perioada de 3 luni , i se inceteaza c.i.m. ?
freeelis a scris:

Da, permite legea .. dar numai pentru o anumita perioada de timp determinata...

.... dar sa angajezi agent paza calificat (COR 541401) in post de PAZNIC FARA CALIFICARE (C.O.R 962907)
Da, se poate asa ceva ...

In urmatoarea situatie:
-Avizul psihologic eliberat pentru profesia de Agent Paza (COR 541401) poate fi valabil pentru ocupatia de paznic necalificat (COR 962907).
-Fisa de aptitudine (medicina muncii) eliberata pentru functia de Agent Paza (COR 541401) poate fi valabila pentru ocupatia de paznic necalificat (COR 962907).
arakys, utilizator