Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pierdut act casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pierdut act casa

Buna ziua, mai bine de 7 ani am pierdut in original contractul de casa si certificatul de nastere tot original. Nu sunt proprietara apartamentului, tatal meu este, doar o sa beneficiez cand o sa se imparta cu ceilalti frati ai mei. Temerea mea este , daca cineva a gasit contractul ne poate face un rau sa il vanda sa il falsifice .
Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca tata mai are o copie a contractului in original al casei.
Mergeti la cadastru si la impozite si taxe, faceti cerere in care anuntati pierderea actului in original, se poate pune interdictie pt vanzare, daca nu rezolvati cu functionarul de la ghiseu mergeti la seful acestuia.

Pt duplicat mergeti la notarul unde ati incheiat actul prima data pt a cere copie legalizata. Pt certificatul de nastere mergti la Starea Civila unde puteti solicita altul.