Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... teren cu padure
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

teren cu padure

Buna ziua,
Am primit prin restituire un teren pe care, la o margine, a avansat padurea. Practic, cateva zeci de copaci din padure stau pe proprietatea mea. Intrebarea mea este: care este regimul acestor copaci?
Ma pot folosi de ei, am nevoie de aprobare ca sa ii tai, de cine apartin (fondul silvicol sau primarie?)
multumesc.
Consultati actele de proprietate si vedeti care va sunt vecinii. Asa aflati a cui este terenul pe care este padurea. Delimitati-va terenul, apeland la specialistii in cadastru si faceti gard ca sa stiti ca ceea ce este ingradit de gard este proprietatea dumneavoastra.
Dar daca pe deasupra gradinii mele trec ciorile care scapa nucile din cioc, in cativa ani ma trezesc cu livada de nuci in proprietate. Faptul ca nucile au fost luate de ciori de la vecin, nu cred ca acest vecin ar avea pretentia de proprietar al livezii mele.
Terenul e delimitat prin cadastru, acea margine de padure intra pe terenul meu. Copacii sunt ai mei?
Multumesc.
marfan, utilizator