Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare testament - interesant !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare testament - interesant !

Am descoperit recent un testament autentic, prin care testatorul a lasat toate bunurile mobile si imobile nepotului sau de fiica, fara a stabili nici o obligatie in sarcina acestuia. Langa testament se afla si o hartie prin care un neurolog certifica ,cu 10 zile inainte de incheierea testamentului, ca testatorul prezenta "tulburari mnezico-prosexice ...in limitele varstei"!! Din discutiile cu specialistii am aflat ca nu exista un asemenea diagnostic..in limitele varstei, si categoric discernamantul testatorului era afectat ! Ulterior , testatorul i-a explicat celeilalte fiice ( matusa viitorului mostenitor ), ca fusese pacalit de nepot, si si-a exprimat dorinta de a merge din nou la notar, unde a revocat testamentul ! :P Banuiala celei de-a doua fiice s-a adeverit, in sensul ca nepotul (de profesie mostenitor ) nu a mai trecut pe la bunic, l-a uitat, si cand a fost sunat a replicat ca el are testamentul...nu se prevede nici o bligatie....asa ca ...sanatate!!! El nu stie insa ca testamentul a fost revocat!
Cand va veni finalul, si nepotul va afla ca nu mai este fericitul mostenitor, probabil ca va solicita anularea revocarii! pe cale civila!!X-(
Cum se pot apara ceilalti mostenitori? Pot solicita ei, in cadrul actiunii nepotului, anularea testamentului pt. lipsa discermanantului, avand la baza acea hartie eliberata de neurolog inainte de efectuarea testamentului autentic?
daca testamentul nu poate fi atacat din cauze de lipsa discernamant, poate fi din alte cauze?ma refer la faptul ca o pereche de parinti pot lasa toata averea unui singur copil, ceilalti........pot ei sa revendice ceva mai ales dupa decesul parintilor?
sara, utilizator
Desigur ca pot, intrucit toti descndentii au calitatea de mostentori rezervatari, iar liberalitatile nu pot fi facute decit in limtele cotitatii disponibile, deci nu poate fi incalcata rezerva pe care legea o prevede in favoarea descendentilor.