Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare bunuri
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare bunuri

Ce pasi trebuie urmati pentru intabularea unor bunuri imobiliare daca exista o hotarare definitiva si irevocabila in cauza?mai exact....pe la ce institutii publice trebuie sa bat la usa, ce documente trebuie sa am asupra mea si mai ales ce costuri estimative implica aceasta intabulare?!
Multumesc anticipat
Trebuie sa luati legatura cu un cadastrist care va va masura imobilul sau imobilele pe care doriti sa le intabulati. Va trebuie sentinta definitiva, precum si copii legalizate dupa actele care au stat la baza acestei sentinte(titluri de proprietate, acte de vanzare cumparare, cerificate de mostenitor). Dupa obtinerea sentintei, dvs trebuie sa mergeti cu sentinta la taxe si impozite in localitatea unde se afla imobilul pt a a va deschide rol fiscal. Pentru intabulare va mai trebuie de la finante certificatul fiscal cu valoare de impozitare pentru imobilul respectiv.
Pretul acestei operatiuni, documentatia cadastrala si intabulare vi-l stabileste cadastristul.
Sentinta este una de partaj, in care sunt specificate dimensiunile exacte ale fiecarui imobil(casa si terenuri)...intrebarea, vizavi de raspunsul dvs.este, pentru ce mai este nevoie de un cadastrits?

va multumesc frumos pentru ajutor!
Este necesar cadastrist pentru ca in baza hotararii judecatoresti si a altor masuratori sa desfasoare actele si actiunile pentru individualizare si delimitare proprietate ,care ulterior sa fie notata la OCPI
Multumesc frumos!