avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

buna ziua,

bunicii mei mi-au vandut o garsoniera , parintii mei urmand sa aiba uzufruct viager asupra ei.
intre timp bunica a decedat, iar bunicul traieste
garsoniera este inchiriata de 5 ani, si eu incasez chiria
intrebarea este-tatal meu imi poate da afara chiriasa, sau poate solicita el chiria, invocand acest uzufruct viager?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 20:26, 20 Decembrie 2012
Ar putea , deoarece, prin instituirea uzufructului ,tatăl dvs. a dobândit dreptul dreptul de a locui în imobil, de a-l folosi şi a-i culege fructele civile ( chiriile ).
Nu poate da tatal , singur si direct, afara chiriasa, neavand drept de dispozitie asupra imobilului, insa dvs i-ati incalcat dreptul de uzufruct viager prin inchirierea imoblului.

Va poate pretinde dvs sa ii respectacti acest drept, implicit de a evacua chiriasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

În ce condiții nuda proprietar poate închiria un imobil? ar ... Marian Hainagiu Marian Hainagiu În ce condiții nuda proprietar poata închiria un imobil? Ar fi legal ca nuda proprietar al unei garsoniere sa poata încheia un contract de inchiriere, ... (vezi toată discuția)
Legat de dr. de uzufruct Lisimah Lisimah Buna seara,situatia mea este urmatoarea:bunicul urmeaza sa vanda un imobil(casa) si sa cumpere un alt imobil(apartament) de la aceeasi persoana,urmand a-mi ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager cristianadela cristianadela Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Eu ca proprietar al unui imobil i-am facut mamei mele drept de uzufruct viager asupra intregului imobil. Eu ... (vezi toată discuția)