Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

buna ziua,

bunicii mei mi-au vandut o garsoniera , parintii mei urmand sa aiba uzufruct viager asupra ei.
intre timp bunica a decedat, iar bunicul traieste
garsoniera este inchiriata de 5 ani, si eu incasez chiria
intrebarea este-tatal meu imi poate da afara chiriasa, sau poate solicita el chiria, invocand acest uzufruct viager?
Ar putea , deoarece, prin instituirea uzufructului ,tatăl dvs. a dobândit dreptul dreptul de a locui în imobil, de a-l folosi şi a-i culege fructele civile ( chiriile ).
Nu poate da tatal , singur si direct, afara chiriasa, neavand drept de dispozitie asupra imobilului, insa dvs i-ati incalcat dreptul de uzufruct viager prin inchirierea imoblului.

Va poate pretinde dvs sa ii respectacti acest drept, implicit de a evacua chiriasa.