Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Daca poate cineva sa-mi dea un sfat.
Este o problema de mostenire.
Suntem o sora si un frate.
Eu sunt necasatorita,
Fratele este casatorit,are sotie si 2 copii.
Dupa moartea parintilor, eu am mostenit un apartament in oras, fratele meu la tara, o casa cu gradina si pamant.
Am facut succesiunea intii dupa moartea mamei, si apoi dupa cea a tatalui.
Am cheltuit mult si nu mai avem posibilitati materiale.
Ne gandim sa ramanem coproprietari, si nici unul sa nu poata vinde fara acordul celuilalt.
Fratele va vinde deoarece are nevoie urgent de bani, eu nu, caci locuiesc in apartament.
Problema este ce se va intimpla, daca fratele meu va deceda?
Vor veni la mostenire pentru apartament sotia si copii fratelui?
În cazul decesului fratelui dvs. da, succesorii săi în drepturi vor fi soţia supravieţuitoare şi descendenţii.
Spuneti ca dvs ati mostenit apartamentul si fratele casa cu terenurile. Asa ati hotarat dvs sa le stapiniti, ca de mostenit le-ati mostenit impreuna, in cote egale. Ce nu inteleg este de ce daca tot ati facut succesiunile, si v-ati impartit bunurile, de ce nu ati facut de la bun inceput iesirea din indiviziune asa cum de fapt le stapiniti?????? La ultima succesiune daca tot ati dat dat bani la notar, faceati un partaj voluntar si scapati de grijile ce va framanta acum!!!!!
Vreti, nu vreti, daca fratele decedeaza va trebui sa impartiti cu cumnata si nepotii si apartamentul si casa cu terenul de la tara.
va multumesc pentru raspuns.
Atunci nu am stiut, nu am dat importanta cuvenita.
Sa auzim de bine.
Sarbatori fericite.