avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

suntem mai multi frati si vrem sa vindem, cu exceptia unui frate, mostenirea de pe urma ambilor parinti...Avem deja client.Fratele care nu vrea vanzarea este grav bolnav(77 ani,cancer, faza terminala..).Daca decedeaza ce putem face, ca sa nu pierdem clientul, in cazul in care sotia lui sau unul din cei 4 copii ai lui, de asemenea nu vor vrea vanzarea ? In locul lui cine vine la mostenire si in ce cote ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 14:34, 16 Noiembrie 2017
Daca ati dezbatut succesiunea dupa parinti si ati ramas mostenitori toti fratii, nu puteti vinde fara acordul fratelui bolnav.
Daca decedeaza, va trebui dezbatuta succesiunea dupa acesta, mostenitori fiind sotia (1/4) si copiii (3/4).
Iar in atare situatie, fara cumnata si nepoti, nu puteti vinde.
Era bine totusi sa va puneti cu totii de acord, si apoi sa scoateti bunul la vanzare si sa cautati cumparator.
Raluca Balan a scris:

Daca ati dezbatut succesiunea dupa parinti si ati ramas mostenitori toti fratii, nu puteti vinde fara acordul fratelui bolnav.
Daca decedeaza, va trebui dezbatuta succesiunea dupa acesta, mostenitori fiind sotia (1/4) si copiii (3/4).
Iar in atare situatie, fara cumnata si nepoti, nu puteti vinde.
Era bine totusi sa va puneti cu totii de acord, si apoi sa scoateti bunul la vanzare si sa cautati cumparator.

multumesc ptr.raspuns ! S- facut succesiunea, avem titlurile de proprietate (cote egale); in principiu, si fratele C. a fost de acord cu vanzarea, chiar o parte de mostenire (un teren) am vandut, insa fratele fixeaza un pret aproape dublu fata de piata (restul mostenirii: casa batraneasca+teren aferent), nerealist...In 2,5 ani de cand a murit mama, (tatal a "plecat" mai demult), nu am gasit decat un client, cu pret chiar mai bun decat cel din anuntul initial(dar neagreeat de fratele C.), cu care incepusem tratativele, dar ne-am oprit ptr.ca a aparut aceasta situatie de boala si, crestineste vorbind, nu am vrut sa-l suparam.. Avem termen de decizie pana in martie 2018, clientul fiind plecat din tara. Mentionez ca toti fratii suntem in varsta (intre 61-77 ani) , mostenirea ramasa este nelocuita, in mediu rural, chiar mai izolat, noi ceilalti nu mai putem asigura intretinerea si paza proprietatii, deci singura solutie rezonabila ar fi vanzarea... De aceea voiam sa stiu ce s-ar putea face, in aceste imprejurari ?! avand in vedere ca si in familia fratelui C exista opinii contrare pe aceasta tema...Este corect sa ramanem la bunul plac al nepotilor/cumnatei, noi, mostenitorii directi? Fiecare din noi are si copii... Ce solutii ar exista, totusi ? Multumesc inca odata !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa solicitati iesirea din indiviziune (partajul) pe cale judecatoresca, iar terenul sa fie atribuit in natura unuia dintre dvs, iar ceilalti 3 sa primeasca sume de bani cu titlu de sulta.
Ulterior, in baza acelei sentinte civile, fratele caruia i-a fost atribuit terenul, este proprietar exclusiv si il poate vinde singur.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca este realizata dezbaterea succesorala, succesori sunt fratii, care trebuie sa isi exprime acordul in vederea vanzarii.

Daca fratele bolnav decedeaza, succesori sunt sotia sa cu o cota de 1/ 2 si copiii sau , cota de 3/4/

Fara acordul acestora, nu poate surveni vanzarea bunului.

Ajungeti la un consens, ulterior, instrainati.


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire zdanut zdanut Daca poate cineva sa-mi dea un sfat. Este o problema de mostenire. Suntem o sora si un frate. Eu sunt necasatorita, Fratele este casatorit,are sotie si 2 ... (vezi toată discuția)
Cum se face mostenirea? MarialuNan MarialuNan Buna ziua. Sotul meu a decedat recent. Dar anul trecut a decedat socrul meu. Sotul are o sora fara mostenitori. Si nu a facut mostenirea dupa socru, ca a spus ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa frate necasatorit 2014Elena 2014Elena Daca unul dintre frati necasatorit si fara copii decedeaza, cu parintii decedati , ceilalti 4 frati pot deschide succesiunea dupa el. Dar daca nu se ... (vezi toată discuția)