Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa frate necasatorit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa frate necasatorit

Daca unul dintre frati necasatorit si fara copii decedeaza, cu parintii decedati , ceilalti 4 frati pot deschide succesiunea dupa el. Dar daca nu se deschide la timp succesiunea si unul dintre ei decedeaza atunci copiii acestuia mai pot participa la succesiune alaturi de cei 3 unchii ai lor? . Am inteles ca numai fratii in viata pot sa deschida succesiunea dar nu sunt lamurita. O mai fost o sora care a decedat mai de mult, cred ca nici copii acesteia nu pot participa la succesiune. Pe langa mici neintelegeri mai sunt probleme de acte si atunci se tot amana .Va multumesc.
2014Elena, utilizator
Copiii fratelui/surorii decedat/decedata vin la mostenire prin reprezentare.
Dacă fratele decedat (să îi spunem Ion) are 4 frați și unul a murit inaintea lui , la moștenire vin cei 3 frați rămași în viață + nepoții de la fratele decedat înainte.
Dacă Ion are 4 frați și unul ă murit după Ion , toti 4 vor fi considerati moștenitori, urmand ca mai departe să se dezbată și moștenirea după fratele decedat (la care participă cumnata și nepoții).
Una peste altă, în orice împrejurare trebuie contactați si nepoții.
va multumesc pt explicatii
Fratii in viata se tem ca daca ei mor , ca se tot amana succesiunea , atunci nepotii nu mai pot deschide succesiunea dupa unchiul lor. Asta ar insemna ca bunurile acestuia raman la stat ? Pentru ca daca nepotii pot deschide succesiunea nu e nici o problema