Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face mostenirea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face mostenirea?

Buna ziua.
Sotul meu a decedat recent. Dar anul trecut a decedat socrul meu. Sotul are o sora fara mostenitori. Si nu a facut mostenirea dupa socru, ca a spus ca de la cumnata tot noua ne revine tot.
Eu acum pot sa fac mostenirea cu copiii numai dupa sotul fara sa fac dupa socru? Ca tot noua ne revine.
Ca daca fac dupa socru, cumnata va vrea sa vindem casa. Sau sa ii dam bani partea ei ca sa pastram casa. Ea are sa cheltuie banii si nu ii mai primim la mostenire dupa ea. Pana acum am tot duso cu vorba. Dar acum, cum sa facem?
MarialuNan, utilizator
Primul pas este sa dezbateti mostenirea dupa socru. Succesiunile se dezbat in ordinea deceselor.
Mostenitorii socrului sunt sotul si cumnata dvs, in parti egale de 1/2.
Ulterior, trebuie sa dezbateti mostenirea dupa sotul dvs, mostenire care include jumatatea de la socru, plus bunurile dobandite in timpul casatoriei cu dvs.
Mostenitorii sotului sunteti dvs 1/4 si copiii 3/4.
Ca urmare a dezbaterii celor 2 succesiunui, veti ramane cu totii (dvs, copiii si cumnata) coproprietari in indiviziune.
Mai departe...depinde ce vreti sa faceti.
Daca doriti sa vindeti, trebuie sa fiti cu totii prezenti si de acord.
Sau puteti imparti bunurile prin partaj. Cumnata poate sa isi transmita cota cui doreste dansa. Inclusiv poate lasa un testament unei alte persoane. Nu e obligatoriu sa o mosteneasca copiii dvs, daca ea nu doreste acest lucru.
Cumnata poate sa lase la altu?
Sotul spunea ca numai noi avem dreptu. Si daca facem intai dupa socru si apoi dupa sotul, platim de doua ori?
Da daca cumnata nu face testament, noua ne revine, nui asa? Ca ea nu stie de testament. Si nu vrem sa platim de doua ori mostenirea, dupa socru si dupa cumnata.
MarialuNan, utilizator
Bineinteles ca platiti de 2 ori. Sunt doua dezbateri de mosteniri diferite.
Daca sora sotului nu are copii, mostenitorii legali sunt nepotii (copiii dvs).
Insa la fel de bine, cumnata poate din timpul vietii sa lase un testament altcuiva sau sa vanda/doneze tot ce are.
Mai exact, copii dvs o mostenesc pe matusa, numai daca vrea dansa.
Daca decedeaza si cumnata, veti plati si dezbaterea succesiunii dupa aceasta.
Fiecare succesiune care se dezbate se plateste.
Stimate domn,

Succesiunile se dezbat in ordinea deceselor, in mod cronologic, succesiv.

Asadar, primul decedat este socrul.

Succesori sunt sotul si si cumnata dvs, fiecare avand o cota-parte din dreptul de proprietate de 1/ 2.

Dupa dezbaterea acestei succesiuni, dezbateti succesiunea dupa sotul dvs, in masa partajabila va fi inclusa cota de 1/ 2 de la socru , insa si bunurile dobandite in stare de devalmasie, in timpul casatoriei.

Dupa sotul dumneavoastra, decedat, succesori sunteti dumneavoastra(sotia supravietuitoare) , si copiii.

Dvs.detineti o cota de 1/ 4, descendetii cota de 3/ 4.

Vanzarea poate fi realizata numai daca fiecare dintre copartasi isi exprima acordul, in acest sens.

In cazul divergentelor, orice persoana interesata poate solicita partajarea.

Cumnata poate transmite cota-parte cui doreste.(odata individualizata cota-parte din dreptul de proprietate, aceasta poate fi instrainata).