Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face mostenirea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face mostenirea?

Buna ziua.
Sotul meu a decedat recent. Dar anul trecut a decedat socrul meu. Sotul are o sora fara mostenitori. Si nu a facut mostenirea dupa socru, ca a spus ca de la cumnata tot noua ne revine tot.
Eu acum pot sa fac mostenirea cu copiii numai dupa sotul fara sa fac dupa socru? Ca tot noua ne revine.
Ca daca fac dupa socru, cumnata va vrea sa vindem casa. Sau sa ii dam bani partea ei ca sa pastram casa. Ea are sa cheltuie banii si nu ii mai primim la mostenire dupa ea. Pana acum am tot duso cu vorba. Dar acum, cum sa facem?
MarialuNan, utilizator
Am inteles. Multam.