avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata la CAS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata la CAS

Buna ziua, nu stiu daca este forumul bun unde postez. In urma cu aproape 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul meu pt pensiile private. Totul a fost legal, am fost inscris cu acte, in 2009 cred mi-au venit niste taxe pe care trebuiau sa le platesc, impozite din ce imi amintesc, si am crezut ca asta este tot. In urma cu o saptamana mi-au venit alte foi acasa, in care mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint la CAS pt a il plati si pe acesta pt anii 2007-2008. Am fost intai la mine in oras si am intrebat cat ar trebui sa platesc, si mi s-a spus ca ar trebui sa platesc 5,5% din suma castigata, care nu ar fi insemnat foarte mult, deoarece am reusit sa strang 3 adeziuni, 2 in 2007 si 1 in 2008( in total 200 si ceva de lei). Ma duc la CAS ca sa vad exact cat am de platit, si, stupoare, mi se spune ca am de platit 700 de lei, 350 pt 2007 si 350 pt 2008( mi s-a explicat ca se ia un an intreg, sau ceva de genul, si chiar daca am facut doar 100 de lei pe an, trebuie sa platesc 350). Nu mi se pare deloc corect, si as dori sa stiu daca este vreo eroare, sau daca este vreo lege in care se spune despre acest lucru.
Dat fiind ca am fost student in acea perioada, nu pot evita plata acestor sume cu o adeverinta de student?
Astept raspuns. Va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Cass venituri din 2007 si 2008 burebista7 burebista7 Later edit: Ma refeream la CASS In urma cu 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul meu pt pensiile private. ... (vezi toată discuția)
Plata la cas pt pensiile private din 2007-2008 burebista7 burebista7 Buna ziua, nu stiu daca este forumul bun unde postez. In urma cu aproape 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul ... (vezi toată discuția)
Am o intrebare si va rog sa imi raspundeti si mie... hriscu hriscu Am 23 de ani si sunt student in Iasi. Parintii mei sunt despartiti iar eu trebuie sa primesc pensie de intretinere major de la tatal meu. In vara anului 2007 ... (vezi toată discuția)